Dlaczego to porozumienie jest ważne?
– Obecność osób z różnych środowisk – także biznesu – w sądach pierwszej instancji to realna szansa na bardziej zrozumiałe i wyważone orzeczenia, a w szerszym ujęciu – na budowanie większego zaufania do wymiaru sprawiedliwości – podkreśla Adam Bodnar, minister sprawiedliwości.
– Cieszymy się z podpisania porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie współdziałania na rzecz promowania wśród przedsiębiorców funkcji i roli ławnika sądowego. Od lat podkreślamy, iż społeczeństwo obywatelskie oraz aktywne uczestnictwo obywateli w instytucjach państwa to fundamenty zdrowej demokracji i silnej gospodarki. Instytucja ławnika sądowego doskonale wpisuje się w ten model – powiedział Marek Górski, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Porozumienie nawiązuje do zapisanej w Konstytucji RP zasady udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości. Ławnicy – jako przedstawiciele różnych grup społecznych wnoszą do sądów cenne doświadczenie życiowe i zawodowe, co sprzyja sprawiedliwym i społecznie akceptowalnym wyrokom. Strony zgodnie wskazują, iż budowanie zaufania do sądów wymaga zaangażowania obywateli, a kooperacja administracji z pracodawcami może znacząco wspierać popularyzację tej roli.
Znaczenie dla środowiska biznesu
Konfederacja Lewiatan to pierwsza reprezentacja środowiska pracodawców, która zdecydowała się dołączyć do wspólnej inicjatywy.
– To istotny krok i otwarcie drogi do kolejnych wspólnych działań. Liczymy na to, iż w najbliższym czasie dołączą do nas inne organizacje, związki pracodawców, przedstawiciele samorządów oraz instytucje społeczne – podkreśla Adam Bodnar.
Organizacja reprezentująca przedsiębiorców w Polsce i UE, dostrzega wartość w aktywności obywatelskiej swoich członków, także na forum sądowym.
– Przedsiębiorcy jako ławnicy wnoszą do wymiaru sprawiedliwości nie tylko swoje doświadczenie życiowe, ale również wiedzę branżową i praktyczne spojrzenie na wiele kwestii gospodarczych. To wartość dodana także dla pracodawców – pracownik-ławnik zdobywa nowe, cenne kompetencje: analityczne, z zakresu prawa czy funkcjonowania administracji. To korzyść zarówno społeczna, jak i biznesowa – dodaje Marek Górski.
Współpraca przewiduje m.in.:
- przygotowanie i udostępnienie przez MS: materiałów promocyjnych i informacyjnych oraz zestawu pytań i odpowiedzi (tzw. FAQ) dotyczących pracy ławników, formularzy zgłoszeniowych dla kandydatów na ławników,
- promowanie przez Konfederację Lewiatan informacji o funkcji ławnika wśród zrzeszonych firm,
- udział przedstawiciela Konfederacji Lewiatan w Radzie ds. Ławników,
- udział przedstawicieli Ministerstwa i Lewiatana w wydarzeniach i inicjatywach organizowanych przez drugą stronę.
Porozumienie pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym w zakresie wzmacniania praworządności i demokracji to nie tylko symboliczna deklaracja, ale przede wszystkim praktyczny mechanizm budowania silniejszego i bardziej odpornego państwa, gdzie prawa obywateli są skutecznie chronione, a instytucje działają transparentnie i zgodnie z zasadami demokratycznymi.
Konfederacja Lewiatan