Nowa funkcja w aplikacji mObywatel – sprawdzisz stan składek i prognozę emerytury

6 godzin temu

Rząd wprowadza kolejne uproszczenie dla ubezpieczonych: jeszcze w styczniu 2026 roku w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość przeglądania danych o wszystkich produktach emerytalnych i prognozowanej wysokości świadczenia.

Dlaczego CIE odchodzi do lamusa?

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej miała na celu poprawę świadomości emerytalnej Polaków oraz zachęcić ich do oszczędzania na przyszłość. W praktyce jednak analiza wykazała, iż budowa i utrzymanie CIE generowałyby zbyt duże koszty dla budżetu państwa, a przewidywane efekty edukacyjne byłyby niewystarczające.

Deregulacja i wykorzystanie istniejących narzędzi

W miejsce kosztownego projektu CIE rząd stawia na rozwój mObywatela i możliwości, jakie daje już dziś cyfrowa platforma ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat prowadzi działania edukacyjne w zakresie oszczędzania emerytalnego, a teraz rozszerzy swoje usługi poprzez aplikację mObywatel.

Co nowego zyskuje użytkownik?

  • Dostęp on-line do stanu składek zgromadzonych w ZUS,
  • Informacje o prywatnych i dobrowolnych produktach emerytalnych (np. IKE, IKZE, PPE) – o ile zostaną podpisane niezbędne porozumienia między operatorem danego programu a Ministerstwem Cyfryzacji,
  • Prognoza przyszłej emerytury w oparciu o aktualne dane.
  • Całość danych będzie aktualizowana w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie dla osób, które są ubezpieczone i posiadają profil informacyjny w ZUS.

Harmonogram wdrożenia

Ustawa uchylająca przepisy o CIE wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Funkcjonalność wyświetlania informacji emerytalnych w mObywatelu zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Idź do oryginalnego materiału