Niech nas zobaczą!

1 tydzień temu

W połowie kwietnia (15-17.04) na obrzeżach czeskiej Pragi prawie dwudziestka osób z europejskich sieci lub organizacji skupiających społeczności żywnościowe wzajemnie uczyła się jak być widocznym wśród szerokiej publiczności z przesłaniem czy też celami podejmowanych działań. VISIBILITY – czyli widoczność była motywem przewodnim dla tego trzydniowego treningu realizowanego dzięki środkom z programu Erasmus+, w projekcie VIVID. Ten segment projektu (Visibility) poświęcony jest wzmocnieniu zdolności sieci LSPA (lokalne partnerstwa dla agroekologii oparte na solidarności), aby stały się bardziej widoczne – umożliwiając im podnoszenie świadomości na temat ich pracy i lepsze informowanie o ich wysiłkach na rzecz przejścia na zrównoważone systemy żywnościowe.

Uczestnikami były osoby z różnych państw o różnym doświadczeniu i stopniu zaangażowania, więc wymiana doświadczeń i wzajemna edukacja była w różnych wymiarach (osobisty-zawodowy), o różnym stopniu intensywności (poziom początkujący i zaawansowany). Podczas tego wydarzenia osoby uczestniczące wzięły udział w sesjach poświęconych wzmocnieniu ich zdolności jako koordynatorów sieci i praktyków do opracowywania strategii komunikacji online i offline oraz doskonalenia umiejętności cyfrowych niezbędnych do poprawy komunikacji zewnętrznej i wykorzystania mocy technologii cyfrowej do analizy, oceny i tworzenia wpływowych wiadomości.

W trakcie wymiany zastanawialiśmy się, w jaki sposób biegłość cyfrowa może wzmocnić komunikację oddolną, badaliśmy etyczne wymiary używanych przez nas narzędzi ( social media vs kontakty na żywo), jak tworzyć angażujące webinaria i skuteczne podejścia do public relations. Praktyczne sesje pomogły nam usprawnić korzystanie z platform i narzędzi cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, tworzenia treści wizualnych i produkcji podcastów.

To, co sprawiło, iż wydarzenie było naprawdę wyjątkowe, to połączenie pięknych przyrodniczo warunków pracy (Toulcův dvůr !), bezpiecznej i przyjaznej atmosfery oraz głębokiej, otwartej i szczerej wymianie naszych doświadczeń. w tej chwili przez niemal rok będziemy pracowali w formule zdalnej przygotowując dla Was webinary i spotkania online (już na jesień 2025!), zaś kolejny trening na żywo będzie w grudniu 2025 w Villarceaux niedaleko Paryża podczas Międzynarodowego Sympozjum dla Społeczności Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. Wy też możecie do niego dołączyć, więcej informacji tutaj.

Osoby reprezentujące konsorcjum VIVID biorące udział w treningu: URGENCI, AMPI (Czechy), Deafal (Włochy), Réseau de GASAP (Belgia), Zambra (Hiszpania), Solawi Netzwerk (Niemcy), MIRAMAP (Francja) i FER (Polska), wraz z przedstawicielami ASAT z Rumunii i austriackiej sieci CSA (nowo założonej!).

ViVid – Apprendre, entraîner et former vers les 3 V des réseaux alimentaires citoyens: Viabilité, Visibilité, Vivabilité
ViVid – edukacja i wsparcie sieci społeczności żywnościowych.

Projekt Erasmus: 2023-1-FR01-KA220-ADU-000165801

Finansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Unii Europejskiej i nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Idź do oryginalnego materiału