NFOŚiGW promuje program „Czyste Powietrze” na forum ECA Energy Knowledge 2025

enerad.pl 1 tydzień temu

Polska dzieli się doświadczeniami na forum ECA Energy Knowledge

W dniach 16–19 czerwca 2025 r. w Turcji odbyło się międzynarodowe forum ECA Energy Knowledge zorganizowane przez Bank Światowy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządów, instytucji finansowych, regulatorów oraz eksperci z regionu Europy i Azji Centralnej. Kluczowym tematem była efektywność energetyczna budynków publicznych i mieszkalnych jako filar zielonej transformacji.

Polskę reprezentowały Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW, oraz Marta Babicz, dyrektor Departamentu Środków Zagranicznych. Ich udział podkreślił zaangażowanie Polski w międzynarodową dyskusję na temat zrównoważonej energetyki i efektywnego wykorzystania środków publicznych.

„Czyste Powietrze” jako przykład skutecznej transformacji

W ramach panelu „Scaling Up Energy Efficiency Investments in Buildings”, prezes NFOŚiGW zaprezentowała polski program „Czyste Powietrze” jako przykład nowoczesnego modelu wsparcia inwestycji w sektorze mieszkaniowym.

Program Czyste Powietrze to przykład modelowego połączenia finansowania publicznego z lokalnym wsparciem i zaangażowaniem różnych interesariuszy. Dzięki progresywnemu podejściu do dotacji realnie wspieramy najuboższe gospodarstwa domowe, nie tylko poprawiając efektywność energetyczną, ale także budując społeczną akceptację dla transformacji klimatycznej i energetycznej – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak.

Przedstawiciele Funduszu podkreślali, iż takie podejście przyczynia się do podnoszenia komfortu życia, redukcji emisji i budowania długofalowego poparcia społecznego dla zmian.

Dobre praktyki z Polski inspirują region

Uczestnicy forum mieli również okazję wziąć udział w ćwiczeniu typu case study, poświęconym rozwojowi programów efektywności energetycznej w sektorze publicznym. Marta Babicz z NFOŚiGW przedstawiła polskie doświadczenia w tworzeniu i wdrażaniu systemów wsparcia oraz wskazała na znaczenie transparentnych mechanizmów i partnerskiej współpracy z samorządami.

Transformacja energetyczna i rozwój OZE były przedstawiane jako skuteczne narzędzia nie tylko do redukcji emisji, ale również do pobudzania prywatnych inwestycji, tworzenia zielonych miejsc pracy i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Zobacz również:
  • Pełnomocnik w programie Czyste Powietrze? NFOŚiGW zaleca większą ostrożność
  • Małopolska: od 31 marca tylko gminy i WFOŚiGW w programie „Czyste Powietrze”
  • „Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Źródło: NFOŚiGW

Idź do oryginalnego materiału