Nawrocki zaprzysiężony 6 sierpnia: Hołownia zwołuje Sejm

14 godzin temu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, iż Zgromadzenie Narodowe zostanie zwołane na 6 sierpnia na godzinę 10. Przed tym gremium Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką.

Hołownia zapowiedział, iż w najbliższych dniach zostaną zaprezentowane opinie prawne dotyczące statusu Izby Kontroli Sądu Najwyższego. Jak podkreślił, status tej izby nie ma dla niego kluczowego znaczenia w kontekście zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Opinie prawne o ważności wyborów

Marszałek Sejmu wyjaśnił, iż opinie prawne «mówią wprost: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych to jedno, ale wybory prezydenckie korzystają z domniemania ich ważności». Dodał, iż wybory prezydenckie stają się ważne w momencie wydania stosownego dokumentu przez Państwową Komisję Wyborczą.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz poparł decyzję Hołowni w TVN24. Stwierdził, iż zwołanie Zgromadzenia Narodowego jest słuszną decyzją, która zakończy polityczny serial.

Kosiniak-Kamysz: to ludzie zdecydowali

«Skończmy to ciągłe gadanie, ten serial, który na pewno nie służy ani rządowi, ani naszej koalicji, ani stabilności Polski i bezpieczeństwa Polski. 6 sierpnia Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony na prezydenta» - stwierdził szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Podkreślił, iż to nie sąd decyduje o wyborze prezydenta, ale ludzie.

Kosiniak-Kamysz zauważył, iż ta sama Izba Sądu Najwyższego orzekała w sprawie ważności kilku poprzednich wyborów - parlamentarnych, europejskich i samorządowych. Jego zdaniem hipokryzją jest mówienie, iż nie powinna orzekać o ważności wyborów, które poszły niepomyślnie dla obecnej władzy.

Sąd Najwyższy potwierdził ważność wyborów

We wtorek Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta z 1 czerwca. Uchwałę odczytał prezes tej Izby Krzysztof Wiak.

Wiak podkreślił, iż wnioski o ponowne liczenie głosów we wszystkich komisjach w Polsce nie mogły zostać uwzględnione. Całokształt okoliczności wskazuje, iż popierany przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) kandydat Karol Nawrocki uzyskał więcej głosów niż kandydat Koalicji Obywatelskiej (KO) Rafał Trzaskowski.

Spór o status Izby Kontroli

Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest kwestionowany przez obecny rząd, w tym Ministerstwo Sprawiedliwości. Władze przywołują w tej sprawie orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Izba Kontroli Sądu Najwyższego powstała na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 roku. Tworzą ją osoby powołane na sędziów na wniosek obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, którą obecna władza uważa za upolitycznioną i niekonstytucyjną.

Prokuratura przelicza głosy

W środę szef Ministerstwa Sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował o działaniach powołanego w Prokuraturze Krajowej zespołu ds. wyborów. Głosy w wyznaczonych komisjach - których będzie ponad 200 - «z pewnością» zostaną przeliczone do 6 sierpnia.

To właśnie tego dnia ma zostać zaprzysiężony Karol Nawrocki jako nowy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału