Warsztaty „Edukacja z energią – projektujemy przyszłość” zainaugurowały program
Wydział Informatyki gościł w czerwcu uczestników warsztatów „Edukacja z energią – projektujemy przyszłość”. Spotkanie było początkiem nowej edycji programu ATE. W wydarzeniu uczestniczyli młodzi dorośli zaangażowani w kwestie energetyki i klimatu. Pod okiem mentorów i ekspertów akademickich opracowywali pomysły, które ułatwią nauczanie o transformacji energetycznej.
Uczestnicy stworzyli pierwsze scenariusze zajęć, narzędzia dydaktyczne, a także projekty kampanii i symulacji edukacyjnych. Wszystkie materiały mają zostać rozwinięte i zaprezentowane jesienią.
Czym jest program ATE?
Program Ambasadorzy i Ambasadorki Transformacji Energetycznej (ATE) ma na celu przygotowanie młodych liderów do działań na rzecz zmiany systemu energetycznego w Polsce. Uczestnicy zdobywają wiedzę i rozwijają kompetencje, które mają ich zachęcić do kariery w obszarach takich jak klimat, energetyka, inżynieria środowiska czy zielone technologie.
Ambasadorzy pełnią rolę edukatorów i aktywistów. Ich zadaniem jest inspirowanie innych, informowanie i zachęcanie do działań wspierających sprawiedliwą transformację energetyczną.
Trzy filary działań programu
Program ATE opiera się na trzech głównych obszarach tematycznych:
- Innowacje i cyfryzacja – obejmuje zagadnienia takie jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy czy wirtualne elektrownie.
- Energia i środowisko – koncentruje się na odnawialnych źródłach energii i adaptacji do zmian klimatu.
- Społeczeństwo i ekonomia – uwzględnia znaczenie lokalnych działań, współpracy z samorządami oraz roli edukacji i nauki.
Edukacja jako klucz do zmiany
Organizatorzy programu podkreślają, iż skuteczna edukacja musi angażować młodzież i dawać im poczucie sprawczości. Jak zaznacza dr hab. inż. Krzysztof Sornek, prof. AGH i koordynator programu ATE:
„Nie chodzi o to, żeby mówić do młodzieży, ale z młodzieżą – wspólnie, dialogiem, działaniem. Edukacja na temat transformacji energetycznej nie może być tylko zestawem faktów – musi angażować i budować sprawczość”.
Mentoring i wsparcie eksperckie
Podczas warsztatów młodzi uczestnicy mogli liczyć na wsparcie zeszłorocznych ambasadorów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Towarzyszyli im także eksperci z uczelni oraz praktycy z branży. Efektem tej współpracy są konkretne projekty, które mają być wdrażane m.in. w szkołach, domach kultury i przestrzeni internetowej.
Efekty prac zobaczymy już we wrześniu
Zwieńczeniem tegorocznych działań w ramach programu ATE będzie prezentacja efektów projektów podczas Kongresu Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie odbędzie się we wrześniu 2025 roku w ICE Kraków. To tam młodzi liderzy przedstawią opracowane przez siebie materiały i kampanie, które mają wspierać edukację na temat energetyki przyszłości.
Zobacz również:- Podwójny sukces AGH w hackathonie Politechniki Krakowskiej
- Bolid Hydrive z AGH gotowy do startu w Shell Eco-marathon 2025
- Staże i nowe kierunki: AGH wspiera rozwój polskiego atomu
- Studenci AGH zbudowali bolid przyszłości. RTE 3.0 już po premierze
Źródło: AGH