Temat adaptacji obecnego budynku Sądu Rejonowego w Bełchatowie sięga aż do 2017 roku. Wówczas miasto zawarło porozumienie z prezesem sądu oraz reprezentującym Skarb Państwa starostą. Postanowiono, iż urząd przekaże działki przy ulicy Pabianickiej na rzecz budowy nowej siedziby sądu, a w zamian za to przejmie budynek w którym mieści się on obecnie. Ówczesna prezydent Mariola Czechowska zapowiedziała, iż gmach zostanie przebudowany i znajdą się w nim nowe mieszkania.
– To bardzo dobre wieści dla nas i dla oczekujących na mieszkania bełchatowian. Kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z pracami adaptacyjnymi w budynku przy ul. Okrzei. Pamiętajmy, iż dawniej mieścił się tam hotel robotniczy, dlatego jestem przekonana, iż ponowne przystosowanie budynku na potrzeby mieszkalne nie będzie skomplikowane – mówiła wówczas Mariola Czechowska.
Miasto zleciło ekspertyzę
Aktualnie pracownicy sądu zaczęli przenosić się do nowej siedziby. Okazuje się jednak, iż prawdopodobnie w starym gmachu nie zamieszkają bełchatowianie. Temat po raz pierwszy poruszony został w październiku minionego roku podczas sesji rady miejskiej. Wówczas o sprawę zapytaliśmy w bełchatowskim magistracie.
- Aktualnie miasto zleciło sporządzenie ekspertyz i opinii technicznych. Po ich otrzymaniu podjęte będą kroki, dotyczące zagospodarowania tej nieruchomości – przekazało w październiku biuro prasowe bełchatowskiego magistratu.
Okazuje się, iż powstał nowy pomysł na zagospodarowanie obiektu, a swoją opinię na ten temat mogą wyrazić mieszkańcy.
Co dalej z budynkiem sądu w Bełchatowie?
W urzędzie miasta realizowane są konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji. Jest to dokument, który stanie się podstawą do ubiegania się przez urząd o środki zewnętrzne na realizację wielu inwestycji.
- W ramach wcześniejszego programu miasto zrealizowało ponad 20 dużych projektów. Wśród nich była rewitalizacja dziesięciu Kamienic Tkaczy, a także przebudowa placu Wolności – wyjaśnia magistrat.
Obecnie przygotowano już projekt programu na kolejne lata. Znalazły się w nim projekty, które urząd ciachałby zrealizować do 2030 roku. Wśród nich są takie związane z modernizacją energetyczną budynków komunalnych wraz z budową instalacji OZE czy też transformacją miejskiej biblioteki w Centrum Dostępności Cyfrowej. Jeden z projektów dotyczy również wspomnianego budynku po sądzie na ulicy Okrzei.
Projekt oznaczony numerem P2 zakłada adaptację gmachu na Centrum Usług Społecznych. Jak czytamy w opisie przedsięwzięcia, nowe centrum miałoby realizować dotychczasowe zadania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie oraz nowe funkcje stanowiące odpowiedź na potrzeby mieszkańców śródmieścia i całego miasta.
Wśród nich jest m.in. wsparcie rodzin, osób z niepełnosprawnościami, seniorów, poradnictwo prawne, mediacje rodzinne, wsparcie psychologiczne. Do zadań nowego centrów należałaby również organizacja warsztatów, działania angażujące i integracyjne, a także realizacja programów społecznych czy też kooperacja z MCK, Muzeum Regionalnym i bełchatowskimi służbami. To jedynie część z listy zadań stawianych przez Centrum Usług Społecznych.
W celu jego powstania budynek przy ulicy Okrzei musiałby przejść modernizację, potrzebna będzie przebudowa pomieszczeń, instalacji, termomodernizacja, a także zakup nowego sprzętu komputerowego, mebli i innych elementów wyposażenia. Jak czytamy w projekcie szacowana wartość zagospodarowania budynku to 13 mln zł, a termin realizacji przewidziano na lata 2026-2030. Wcześniej jednak na ten temat wypowiedzieć mogą się mieszkańcy.
Urząd konsultuje się z mieszkańcami
W ramach prowadzonych przez magistrat konsultacji mieszkańcy mogą zapoznać się z całym przygotowanym Gminnym Programem Rewitalizacji. Dokumenty można znaleźć na stronie urzędu miasta.
Następnie bełchatowianie mogą zgłosić swoje uwagi do przestawionych planów. Przewidziano na to kilka sposobów. Mieszkańcy mogą wypełnić formularz konsultacyjny i wysłać go pocztą do Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Bełchatowa lub mailowo. Ankieta będzie również dostępna w wersji elektronicznej. Uwagi można zgłaszać również osobiście we wspomnianym wydziale.
- Poza tym w planach jest tzw. spacer studyjny. Aby wziąć w nim udział, wystarczy 12 sierpnia przyjść do magistratu przy ul. Kościuszki 1. Zbiórka w holu na parterze o godz. 12:00. Uwagi, sugestie oraz opinie mieszkańcy będą mogli składać do 20 sierpnia. Szczegółowych informacji na temat Gminnego Programu Rewitalizacji Bełchatowa udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta pod nr tel. 44 733 51 89 – informuje magistrat.