Mediacje w kieleckim MOPR. Jest szansa na koniec sporu

7 godzin temu

Władze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach rozpoczęły mediację ze związkami zawodowymi. Przypomnijmy, strona społeczna weszła w spór zbiorowy po ogłoszeniu planu zwolnień grupowych w miejskiej instytucji. Dotychczas wypowiedzenia otrzymały 32 osoby. Możliwe jest jednak, iż kolejnych zwolnień uda się uniknąć.

To efekt mediacji, które rozpoczęły się dziś (piątek, 23 maja). Kierownictwo MOPR oraz przedstawiciele związków zawodowych spotkali się z mediatorem wyznaczonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obie strony są zadowolone z efektów negocjacji. Możliwe, iż spór zbiorowy i akcja protestacyjna prowadzona przez stronę związkową zostaną zakończone.

– Na dzień dzisiejszy 32 osoby mają wręczone wypowiedzenia. Zmniejszyliśmy też liczbę osób, które będą podlegały zwolnieniom grupowym do 41 – podkreśla Monika Zakrzewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Faktycznie rozpoczęliśmy dzisiaj mediacje w ramach sporu zbiorowego. Jest dobra wola, mam nadzieję, z obu stron na dogadanie się, więc idziemy w tym kierunku.

– Zwolnienia grupowe dotyczą przede wszystkim osób, które osiągnęły wiek emerytalny, a więc mają inne źródło zabezpieczenia społecznego. Jest to grupa osób, które pracowały u nas na umowach czasowych, ale także grupa osób, których stanowiska pracy albo były niewłaściwie wykonywane, albo przy restrukturyzacji po prostu następuje likwidacja tych stanowisk – dodaje dyrektor MOPR.

W ramach mediacji przedstawiciele związków zawodowych wynegocjowali, iż pracownicy MOPR, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a nie otrzymali jeszcze wypowiedzeń, będą mogli odejść z pracy dopiero w lutym 2026 roku.

– Ta kwestia dotyczy 26 osób. Dodatkowo ci pracownicy dostaną jeszcze dodatek tysiąc złotych miesięcznie – mówi Wiesław Koza, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Skanska SA, do której należy część pracowników MOPR.

– Takie rozwiązanie pozwoli na ustabilizowanie sytuacji kadrowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i usprawni proces reorganizacji. Od początku mówiliśmy, iż te zwolnienia nie do końca były przemyślane, ponieważ one powinny być rozłożone w czasie i to nam się udało właśnie zrobić, i dać ten oddech pracodawcy na spokojne wdrażanie zmian. Teraz mamy 21 dni na podpisanie porozumienia – dodaje.

Na zawarcie porozumienia pomiędzy stronami zgodzić musi się jeszcze prezydent Kielc, Agata Wojda. Wówczas spór zbiorowy zapoczątkowany przez stronę społeczną zostanie zakończony. Na zatwierdzenie ugody miasto ma 21 dni.

Przypomnijmy, iż pierwotnie miasto planowało objąć procedurą zwolnień grupowych 98 osób. Jednak w wyniku zdecydowanego sprzeciwu związków zawodowych działających w MOPR, liczba ta została zmniejszona o połowę. Teraz na skutek mediacji pracę w miejskiej placówce straci jeszcze mniej osób.

Władze MOPR deklarują, iż prowadzona restrukturyzacja i reorganizacja pracy jednostki oraz zwolnienia, które już zostały zrealizowane, nie wpływają na bieżącą pracę instytucji.

Idź do oryginalnego materiału