Lyten przejmuje największą w Europie fabrykę systemów magazynowania energii od Northvolt. Produkcja wraca do Gdańska

enerad.pl 2 dni temu

Produkcja magazynów energii wraca do Polski

Lyten, lider w dziedzinie baterii litowo-siarkowych i zaawansowanych materiałów (m.in. Lyten 3D Graphene), przejął od Northvolt produkcję ESS (energy storage systems) w Gdańsku. Zakład o powierzchni 25 000 m² to największa fabryka systemów BESS w Europie. Już niedługo wznowi produkcję – tym razem pod marką Lyten, z wykorzystaniem innowacyjnych baterii litowo-siarkowych.

Nowy właściciel planuje także rozszerzenie portfolio o pierwsze na świecie magazyny energii zasilane właśnie tym typem ogniw.

Jak podkreśla Dan Cook, CEO Lyten: – To światowej klasy zakład, idealnie wpisujący się w naszą strategię ekspansji. Łączymy technologię z Doliny Krzemowej z polskimi kompetencjami inżynieryjnymi, by eksportować nową generację technologii energetycznych na cały świat.

Dlaczego Litowo-Siarka?

Baterie litowo-siarkowe oferują szereg przewag nad klasycznymi ogniwami litowo-jonowymi. Są lżejsze, bezpieczniejsze, mają większą gęstość energetyczną oraz znacznie szerszy zakres pracy temperaturowej – co jest najważniejsze w zastosowaniach takich jak magazyny energii. Co istotne, do ich produkcji nie potrzeba niklu, kobaltu ani grafitu – surowców często pochodzących z niestabilnych rynków.

Lyten podkreśla, iż ich technologia bazuje na materiałach dostępnych lokalnie w USA i Europie, co ma ograniczyć ryzyka geopolityczne i uniezależnić produkcję od azjatyckich łańcuchów dostaw.

Potencjał gdańskiej fabryki i znaczenie dla Polski

Zakład Northvolt Dwa ESS rozpoczął działalność w 2023 roku. Może produkować do 6 GWh rocznie, z możliwością rozbudowy do ponad 10 GWh. Fabryka korzysta z energii odnawialnej i ma już zakontraktowane zamówienia do 2026 roku.

Gdańsk to idealna lokalizacja, by zaspokoić rosnące europejskie zapotrzebowanie na lokalne systemy magazynowania energii – powiedział Lars Herlitz, współzałożyciel Lyten.

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśliła: – To potwierdzenie rosnącej konkurencyjności Polski na światowej mapie przemysłu. Dla Gdańska to szansa na rozwój innowacyjnych centrów energii i współpracę z uczelniami w zakresie badań i rozwoju.

Kontekst rynkowy: boom na BESS

Systemy magazynowania energii to w tej chwili najszybciej rosnący segment rynku bateryjnego – najważniejszy dla rozwoju OZE, stabilizacji sieci energetycznych i zaspokojenia rosnącego popytu ze strony przemysłu i centrów danych (w tym AI). Lyten rozwija także projekty m.in. dla dronów, elektromobilności (we współpracy z Chrysler) oraz misji kosmicznych – ich baterie mają trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną jeszcze w 2025 roku.

Przejęcie gdańskiej fabryki jest elementem szerszej ekspansji. Wcześniej Lyten kupił od Northvolt zakład produkcji ogniw litowo-metalowych w Dolinie Krzemowej.

Finalizacja transakcji planowana jest na III kwartał 2025 roku.

Zobacz również:
  • Co to jest BESS? Jak działa bateryjny system magazynowania energii
  • Chiński gigant BESS współpracuje z Corab: nowa linia montażu magazynów energii
  • Northvolt sprzedaje fabrykę w Gdańsku! Co dalej z produkcją baterii w Polsce?

Źródło: Lyten

Idź do oryginalnego materiału