Lato ma sporo zalet, takich jak rozkwit zieleni, piękna pogoda i wysokie temperatury. Wielu z nas czeka na tę porę roku z utęsknieniem, zapominając jednak o jej dużym minusie, jakim jest wzmożona aktywność uciążliwych owadów i pajęczaków. Komary, osy i kleszcze budzą w nas niechęć, ponieważ zostawiają na skórze bolesne lub swędzące ślady, a sama obecność tych stworzeń skutecznie psuje nam pobyt na łonie natury. Do tego irytującego grona można doliczyć jeszcze jeden gatunek. Leśnicy właśnie przed nim ostrzegają.
REKLAMA
Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety
Czy mucha gryzie człowieka? Ten gatunek lepiej omijać z daleka
Na facebookowym profilu Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe opublikowano w poniedziałek bardzo istotny post. Pojawiła się w nim informacja na temat pewnego gatunku muchy końskiej, który niedawno został zaobserwowany w polskich górach i teraz uprzykrza życie wędrowcom. Choć wygląda bardzo okazale, a jego ciało i oczy mienią się na różne kolory, to jednak lepiej nie podchodzić do tego owada. Żywi się krwią, a zatem może boleśnie ukłuć człowieka lub zwierzę.
Silvius alpinus to krwiopijny owad z rodziny bąkowatych. Niech jego piękne oczy Was nie zwiodą podczas górskich wędrówek
- napisano w poście. Jak się okazało, internauci doskonale znają tę muchę, a w komentarzach ostrzegli przed nią innych.
Pięknie wygląda, ale gryzie niesamowicie
Tymi zielonymi ślipiami czaruje, a później, jak się wbije, to krew jak wampir pije. Nie dość, iż ciężko po tym gościu się goi, to piekielnie boli
Niektóre oczy, choćby pozornie piękne nie są w stanie zauroczyć
- czytamy na Facebooku.
Zobacz też: Zaskakujące znalezisko w Bieszczadach. To rzadki okaz. "Czerwone serduszko wśród szarych kamieni"
Czy mucha może ugryźć? Warto znać ten gatunek
Silvius alpinus to gatunek muchy końskiej z rodziny Tabanidae. Owad ten przyciąga uwagę i łatwo go zauważyć z uwagi na bardzo charakterystyczny, wręcz intrygujący wygląd. Jego ciało ma jasną, żółtawą barwę, a wielkie, okrągłe oczy mienią się na zielono. Mieszka w Europie Środkowej i Południowej, głównie na chłodniejszych, wilgotnych terenach zlokalizowanych na dużych wysokościach, na przykład w lasach górskich, na polanach lub w okolicach strumieni. Samice potrzebują krwi do rozwoju jaj, dlatego pobierają ją od ludzi i zwierząt. W tym celu nakłuwają skórę swojej "ofiary", powodując u niej nieprzyjemne uczucie, takie jak ból i świąd.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.