Kontynuujemy konserwację miejskiej sztuki plenerowej

bogatyregion.pl 5 godzin temu

W tym roku Olsztyn zyska kolejne odrestaurowane dzieła plenerowe – tym razem pod lupą konserwatorów znalazły się cztery rzeźby autorstwa śp. Huberta Maciejczyka. Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, miasto otrzymało dofinansowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie.

Wszystkie rzeźby mają wspólny motyw – wodę. „Trzy Gracje” zdobią Plac Jedności Słowiańskiej, „Koniki” pierwotnie zaprojektowane były przy pompach wodnych, natomiast „Pingwiny” przy parku w Jakubowie i „Rycerze” w Parku Podzamcze pełniły funkcję miejskich wodopojów. Ich renowacja nie tylko przywróci dawny blask, ale i ożywi przestrzeń publiczną, przypominając mieszkańcom o lokalnej historii i sztuce.

Całość inwestycji opiewa na kwotę 79 300 zł, z czego aż 71 370 zł pochodzi z dotacji w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025”, finansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt to jednak nie tylko konserwacja – planowane są także wydarzenia towarzyszące, które mają przybliżyć sylwetkę artysty oraz historię jego dzieł.

Hubert Maciejczyk (1940–1991) był jednym z najważniejszych rzeźbiarzy działających na Warmii i Mazurach. Urodzony w Popielowie na Śląsku, kształcił się m.in. w słynnym zakopiańskim liceum artystycznym pod kierunkiem Antoniego Kenara oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1966 roku mieszkał i tworzył w Olsztynie, gdzie pozostawił po sobie liczne dzieła: fontanny, tablice pamiątkowe, epitafia, a także rzeźby parkowe. Jego prace można znaleźć również w Dobrym Mieście, Ornecie, Ostródzie i Fromborku.

Zachęcamy mieszkańców i turystów do odkrywania lokalnej sztuki podczas spacerów szlakiem olsztyńskich rzeźb i pomników. Szczegółowa trasa dostępna jest w broszurze online – TUTAJ

UM Olsztyn

Idź do oryginalnego materiału