Komisja Europejska wprowadza dalsze uproszczenia i ogranicza obciążenia administracyjne, aby ułatwić wdrażanie unijnego rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania wylesianiu (EUDR). W tym kontekście opublikowała nowe dokumenty z wytycznymi dla państw członkowskich, operatorów i handlowców przed wejściem rozporządzenia w życie pod koniec tego roku. Dzięki tym wyjaśnieniom i uproszczeniom Komisja odpowiada również na informacje zwrotne od swoich międzynarodowych partnerów.
Wprowadzone uproszczenia realizują zobowiązanie Komisji wobec Parlamentu Europejskiego i Rady, gwarantując jednocześnie pewność regulacyjną w granicach rozporządzenia.
Zaktualizowane wytyczne i często zadawane pytania (FAQ) zapewnią firmom, władzom państw członkowskich UE i krajom partnerskim dodatkowe uproszczone środki i wyjaśnienia dotyczące sposobu wykazania, iż ich produkty są wolne od wylesiania. Oba dokumenty odzwierciedlają wkład państw członkowskich, państw partnerskich, przedsiębiorstw i przemysłu, co zagwarantuje zharmonizowane wdrażanie prawa w całej UE.
Wprowadzone uproszczenia zostaną dodatkowo uzupełnione aktem delegowanym, opublikowanym dziś do konsultacji publicznych. Akt ten dostarcza dalszych wyjaśnień i uproszczeń dotyczących zakresu EUDR, odpowiadając na prośby zainteresowanych stron o wytyczne w sprawie konkretnych kategorii produktów. Pozwoli to również uniknąć niepotrzebnych kosztów administracyjnych dla podmiotów gospodarczych i władz.
Ponadto Komisja finalizuje w tej chwili system benchmarkingu państw poprzez akt wykonawczy, który zostanie przyjęty nie później niż 30 czerwca 2025 r. po dyskusjach z państwami członkowskimi.
Łącznie wszystkie te środki doprowadzą do szacowanej w tej chwili 30% redukcji kosztów administracyjnych i obciążeń dla firm, co zapewni proste, sprawiedliwe i efektywne kosztowo wdrożenie tego kluczowego aktu prawnego. EUDR już doprowadziło do pozytywnych zmian i działań na rzecz walki z wylesianiem, zmianami klimatycznymi i utratą różnorodności biologicznej.
Kluczowe środki upraszczające
W opublikowanych dziś dokumentach Komisja wprowadziła szereg środków upraszczających, na przykład:
- Duże firmy mogą ponownie wykorzystywać istniejące oświadczenia o należytej staranności, gdy towary wcześniej znajdujące się na rynku UE są ponownie importowane, co oznacza, iż mniej informacji będzie musiało być wprowadzanych do systemu informatycznego.
- Upoważniony przedstawiciel może teraz składać oświadczenie o należytej staranności w imieniu członków grup przedsiębiorstw.
- Firmy będą mogły składać oświadczenia o należytej staranności raz w roku zamiast dla każdej przesyłki lub partii wprowadzanej na rynek UE.
- Wyjaśniono pojęcie „ustalania”, iż należyta staranność została przeprowadzona, dzięki czemu duże firmy działające na dalszych etapach łańcucha dostaw korzystają z uproszczonych obowiązków (obowiązuje teraz minimalny obowiązek prawny gromadzenia numerów referencyjnych oświadczeń o należytej staranności od dostawców i używania tych odniesień we własnych zgłoszeniach).
Wszystkie zaktualizowane środki powinny znacznie zmniejszyć liczbę oświadczeń o należytej staranności, które firmy muszą składać, odpowiadając na najważniejsze wymagania branży. Celem tych uproszczeń jest zapewnienie łatwego i efektywnego wprowadzania danych dla wszystkich użytkowników.
Komisja wzmocniła dialog z krajami trzecimi, przedsiębiorstwami, społeczeństwem obywatelskim i partnerami globalnymi, aby ułatwić wdrożenie i wesprzeć przygotowania poprzez dedykowane spotkania i szkolenia online od 2024 roku, zgodnie z Ramami Strategicznymi dla Współpracy i Zaangażowania.
Komisja będzie przez cały czas odpowiadać na informacje zwrotne od zainteresowanych stron, państw członkowskich UE i państw partnerskich, aby pomóc handlowcom i operatorom we wdrażaniu na miejscu i zapewnić dalsze wytyczne, jeżeli będzie to konieczne.
W 2024 roku Komisja przeprowadziła już ponad 300 dedykowanych spotkań na temat EUDR z zainteresowanymi stronami, w tym partnerami globalnymi, aby ułatwić wdrożenie. Aby wesprzeć przygotowania, Komisja zaoferowała już ponad 50 webinariów z 15 500 miejscami na szkolenia online dotyczące korzystania z Systemu Informacyjnego, otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron, wspierane przez filmy online w wielu językach i system szkoleniowy do zapoznania się.
Komisja zwiększyła również wsparcie dla partnerów globalnych w ramach inicjatywy Team Europe dotyczącej łańcuchów wartości wolnych od wylesiania (86 mln EUR), aby wspierać kraje partnerskie w przechodzeniu na zrównoważone, wolne od wylesiania i legalne łańcuchy wartości.
Źródło: Komisja Europejska