Komisja Europejska przyjęła plan pracy na lata 2025-2030 dla rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR) oraz rozporządzenia w sprawie etykietowania energetycznego.
Plan zawiera listę priorytetowych produktów, dla których w ciągu najbliższych pięciu lat mają zostać wprowadzone wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego. Działania te mają wspierać rozwój zrównoważonych, naprawialnych, zgodnych z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego i energooszczędnych produktów w całej Europie, zgodnie z założeniami Porozumienia na rzecz Czystego Przemysłu i Kompasu Konkurencyjności.
Do priorytetowych produktów objętych wymogami ekoprojektu i etykietowania energetycznego zaliczono stal i aluminium, tekstylia (ze szczególnym uwzględnieniem odzieży), meble, opony i materace. Zostały one wybrane ze względu na ich potencjał w zakresie realizacji celów gospodarki obiegu zamkniętego.
Zharmonizowane na poziomie UE wymogi dotyczące zrównoważoności produktów wzmocnią jednolity rynek, zapobiegną barierom w handlu, poprawią równe warunki działania, zmniejszą obciążenia administracyjne i wzmocnią globalną konkurencyjność przedsiębiorstw oferujących zrównoważone produkty.
Ponadto Komisja wprowadzi horyzontalne środki dotyczące naprawialności produktów, takich jak elektronika konsumencka i małe urządzenia domowe. Będzie to obejmować wprowadzenie wskaźnika naprawialności dla produktów o największym potencjale oraz wymogi dotyczące możliwości recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Wybór produktów uwzględnionych w planie pracy opiera się na włączającym procesie z udziałem interesariuszy i odzwierciedla zarówno wkład interesariuszy, jak i państw członkowskich. Opiera się na dogłębnej analizie technicznej i kryteriach związanych z celami UE w zakresie klimatu, środowiska i efektywności energetycznej, a także na szeroko zakrojonym procesie konsultacji, w tym za pośrednictwem Forum Ekoprojektu.
Przyszłe wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla wybranych produktów będą obejmować dwa elementy:
parametry produktu, takie jak minimalna trwałość, minimalna efektywność energetyczna i zasobooszczędność, dostępność części zamiennych lub minimalna zawartość materiałów pochodzących z recyklingu;
i/lub informacje o produkcie, w tym najważniejsze cechy produktu, takie jak ślad węglowy i środowiskowy. Informacje o produktach będą udostępniane głównie za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu lub, w przypadku produktów z etykietami energetycznymi, za pośrednictwem europejskiego rejestru produktów do celów etykietowania energetycznego (EPREL).
Przy opracowywaniu wymagań dotyczących ekoprojektu Komisja zwróci uwagę na potrzeby MŚP, w szczególności mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji, oraz zapewni im dostosowane wsparcie.
Wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego będą ustalane dzięki aktów delegowanych dla poszczególnych produktów lub grup podobnych produktów. Proces ten będzie opierał się na dokładnych badaniach przygotowawczych i ocenach wpływu, z udziałem interesariuszy i zainteresowanych stron na każdym etapie, w tym w ramach niedawno utworzonego Forum Ekoprojektu.
Rozporządzenie ESPR, przyjęte w lipcu 2024 r., ma na celu poprawę zrównoważoności produktów wprowadzanych na rynek UE poprzez zwiększenie ich obiegu zamkniętego, efektywności energetycznej, możliwości recyklingu i trwałości, przy jednoczesnym doskonaleniu jednolitego rynku oraz wzmacnianiu konkurencyjności i odporności gospodarki UE.
Źródło: Komisja Europejska