Kolejne spotkanie w ramach realizowanego konkursu pt. „Biblioteki mają moc -porozmawiajmy o klimacie”

gck-szczurowa.pl 4 godzin temu

Kolejne spotkanie w ramach realizowanego konkursu pt. „Biblioteki mają moc -porozmawiajmy o klimacie”

30 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego konkursu pt. „Biblioteki mają moc -porozmawiajmy o klimacie”.

Podczas dwugodzinnego spotkania można było wziąć udział w spacerze po Parku Kępińskich, gdzie licznie przybyli uczestnicy mogli zapoznać się z bogactwem flory i fauny naszego szczurowskiego zakątka zieleni oraz zapoznali się z historią Dworu i Parku Kępińskich, których geneza sięga 1854 roku.
Tematem przewodnim spaceru było zwrócenie uwagi na problem dbałości o naszą planetę Ziemię oraz dyskusja, w jaki sposób każdy z nas w swoim domowym zaciszu może przyczynić się do ochrony środowiska, przez wdrażanie prostych nawyków. Następnie udaliśmy się do pałacowych wnętrz, gdzie przy filiżance kawy i herbaty rozmawiano na tematy związane z działaniami ekologicznymi, możliwymi do realizacji w naszej „Małej Ojczyźnie”, gdzie mieszkamy i żyjemy.
Podczas dyskusji na pierwszy plan wysunęła się segregacja odpadów, która pozwala na późniejsze ich przetworzenie i wykorzystanie w produkcji, co tym samym zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne. Segregując śmieci zmniejszamy też ryzyko zanieczyszczeń.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na środowisko mogą mieć choćby z pozoru błahe czynności i przedsięwzięcia, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy stosowanie energooszczędnych żarówek.
W dalszej kolejności zwrócono uwagę na konsumpcjonizm, gdzie lekką ręką przychodzi nam rezygnować z uszkodzonego sprzętu i kupować zupełnie nowy. Tymczasem warto zastanowić się, czy niektórych usterek nie dałoby się naprawić. Zdarza się, iż uszkodzenia takich sprzętów jak laptop czy telewizor są łatwe do usunięcia i nie ma potrzeby inwestowania w zupełnie nowe produkty. Tymczasem koszty, jakie ponosi środowisko w związku z produkowaniem i dystrybucją sprzętów elektronicznych są wysokie. Naszymi działaniami możemy jednak skutecznie je ograniczyć.
Kolejnym dobrym nawykiem jest np. jazda rowerem do pracy zamiast samochodem czy autobusem to jeden z przykładów skutecznych działań ekologicznych. W ten sposób ograniczamy emisję spalin, a także oszczędzamy pieniądze. jeżeli zatem chcemy poprawić jakość powietrza, powinniśmy nauczyć się dobrych nawyków związanych z paleniem w piecu i stosować tylko dozwolone paliwa i materiały. Można też skorzystać z gminnych programów wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku.
Kupowanie z drugiej ręki to zarówno oszczędność, jak i działanie ekologiczne. W ten sposób możemy nabywać np. meble, książki czy zabawki, a więc przedmioty, których produkcja jest obciążeniem dla przyrody. Wybierając się na zakupy warto mieć pod ręką torbę wielokrotnego użytku albo np. wiklinowy koszyk, zamiast kupować plastikowe siatki, których rozkład trwa choćby kilkaset lat.

Reasumując; na naszym spotkaniu, doszliśmy do zgodnego wniosku, iż troska o środowisko to nie tylko dbanie o przyrodę wokół nas, to także troska o nasze zdrowie, naszą przyszłość i los planety, na której będą żyły nasze dzieci i wnuki. Powinniśmy zatem starać się o lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących przyrodą i działać w taki sposób, który będzie korzystny dla środowiska.

partnerzy:
Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa
Gmina Szczurowa
KlubSENIOR+ Szczurowa
GCKCziS Szczurowa
———————
Fundacja FRSI
#KlimatdoDziałania #BibliotekadlaKlimatu

Idź do oryginalnego materiału