Kieleccy radni KO podsumowują pierwszy rok kadencji

6 godzin temu
Zdjęcie: Kieleccy radni KO podsumowują pierwszy rok kadencji


Sprzedaż Korony Kielce, nowa wizja polityki mieszkaniowej, czy stabilizacja finansów miasta poprzez podniesienie danin i zaciągnięcie kolejnych zobowiązań finansowych. To zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej tylko część ważnych i potrzebnych decyzji jakie zapadły dzięki działaniom i staraniom.

Michał Piasecki, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej uważa, iż pierwszy rok trwającej kadencji obfitował w szereg sukcesów wynikających ze ścisłej współpracy radnych KO z prezydent Agatą Wojdą. Michał Piasecki wskazuje przy tym, iż klub radnych wykazuje się dużą aktywnością w pracy na rzecz samorządu.

– Nasz w tej chwili dziewięcioosobowy klub ma przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego rady miasta. Nasi radni są także szefami czterech komisji – ja jestem przewodniczącym komisji infrastruktury, transportu i środowiska. Kamila Wojda Misiuda przewodniczy komisji kultury, sportu i edukacji. Wiktor Pytlak – komisji finansów, a Katarzyna Zapała komisji promocji, turystyki i partycypacji społecznej – wylicza.

– W ramach tych komisji podjęliśmy szereg inicjatyw, które przełożyły się później na uchwały rady miasta i decyzje pani prezydent. Nasz klub złożył aż 118 interpelacji, w tym rekordzistą jest Wiktor Pytlak, który sam złożył ich 84. To jednak nie wszystko. Z uwagi na fakt, iż współpracujemy z panią prezydent, uczestniczymy w zespołach roboczych oraz spotkaniach bezpośrednich. Przykładem są rozmowy z inwestorami w sprawie Korony Kielce – dodaje Michał Piasecki.

Przejawem zdecydowanych działań na rzecz miasta i jego mieszkańców zdaniem radnych KO jest także zapowiedź opracowania nowej strategii polityki mieszkaniowej. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w tej kadencji w Kielcach ma powstać niemal 400 mieszkań.

Michał Piasecki stwierdza, iż nie mniej istotne było podjęcie trudnej, ale potrzebnej decyzji związanej z podwyższeniem podatku od nieruchomości oraz udzielenie zgody na zaciągnięcie kredytu na kwotę ponad 200 mln zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

– Płyną z tego namacalne korzyści. Dzięki stabilizacji finansów Kielce zyskały zdolność kredytową. W ten sposób zaciągnęliśmy zobowiązanie, które pozwoliło nam uzyskać pieniądze na wkłady własne do wielu projektów z dofinansowaniem zewnętrznym. Dodatkowo możliwa jest realizacja szeregu przedsięwzięć w ramach remontów nakładowych, a także modernizacje chodników czy placów zabaw. Kielce stały się miastem w budowie – utrzymuje radny.

Z kolei w zakresie inicjatyw gospodarczych radni KO wyliczają m.in. pomysł przeniesienia lokalizacji inkubatora California z Kieleckiego Parku Technologicznego przy ul. Olszewskiego w rejon Krakowskiej Rogatki, a także poparcie przygotowanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości uchwały kierunkowej w sprawie budowy nowej drogi na Malikowie w celu otwarcia terenów inwestycyjnych na Niewachlowie.

Radni Koalicji Obywatelskiej w kieleckiej radzie miasta rozpoczęli kadencję w dziesięcioosobowym składzie. Ostatnio jednak w klubie nastąpił rozłam, a jego szeregi opuściła reprezentująca partię Nowoczesna, Monika Kowalczyk. W opinii Michała Piaseckiego uszczuplenie szeregów KO w radzie miasta nie przełoży się na rozkład głosów oraz nie wpłynie na koalicję radnych KO współpracujących z klubem Perspektywy.

Miejscy radni KO odnieśli się także do sprawy nierozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego. Ich zdaniem marszałek Renata Janik nie ma podstaw by negować wyniki postępowania konkursowego, które zostało przeprowadzone prawidłowo, co zostało potwierdzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.



Idź do oryginalnego materiału