Wczorajsze wybory w Kanadzie wygrała Liberalna Partia Kanady. Premierem kraju zostanie Mark Carney.
Wczoraj (28 kwietnia) w Kanadzie miały miejsce przedterminowe wybory parlamentarne. Tym samym liberałowie będą rządzić krajem czwartą kadencję z rzędu.
Wybory okazały się porażką dla Partii Konserwatywnej, ale przede wszystkim dla jej lidera Pierre’a Poilievre’a, który stracił miejsce w kanadyjskim parlamencie. Poilievre przegrał głosowanie w Carlton w Ontario i tym samym po raz pierwszy od 20 lat zabraknie go parlamencie – podaje stacja CBC.
Kanadyjska kampania wyborcza odbywała się w cieniu gróźb Donalda Trumpa, który twierdzi, iż Kanada powinna stać się 51. stanem. W swoim przemówieniu na wieczorze wyborczym Mark Carney odniósł się do gróźb amerykańskiego prezydenta.
– Ameryka chce naszej ziemi, naszych zasobów, naszej wody, naszego kraju. To nie są czcze groźby. Prezydent Trump chce nas złamać, by Ameryka mogła nas posiadać. To się nigdy, przenigdy nie wydarzy – stwierdził i zapowiedział, iż usiądzie do rozmów z Trumpem na temat przyszłych relacji amerykańsko-kanadyjskich.
– Będziemy walczyć z całej siły, by osiągnąć najlepsze możliwe porozumienie dla Kanady – dodał.
Zwycięstwa Carney’owi pogratulował Polievre. „Osiągnęliśmy największą liczbę głosów dla naszej partii od 1988 r. Nie udało nam się osiągnąć mety, ale wiemy, iż zmiana jest konieczna. Trudno jednak do niej doprowadzić, na to potrzeba czasu” – stwierdził.
Europa gratuluje Carney’owi
Zwycięstwa w wyborach pogratulowali Carney’owi europejscy przywódcy. „Gratulacje dla Marka Carneya i Liberalnej Partii Kanady zwycięstwa wyborczego. Więź między Europą i Kanadą jest silna, a będzie jeszcze silniejsza”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Nie mogę się doczekać naszej współpracy, zarówno dwustronnej jak i w ramach G7. Będziemy bronić naszych wspólnych demokratycznych wartości, promować multilateranizm i bronić wolnego i uczciwego handlu – dodała.
Gratulacje Carney’owi złożyli również m.in. szef Rady Europejskiej António Costa, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, premier Holandii Dick Schoof, czy były prezydent USA Joe Biden. Gratulacje złożył też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, iż jego kraj „bardzo ceni bliskie relacje z Kanadą i niezachwiane wsparcie Kanadyjczyków”.
Kim jest Mark Carney?
Urodzony w 1965 r. kanadyjski ekonomista studiował najpierw na Harvardzie, a potem w Oksfordzie. Karierę zawodową rozpoczął w Goldman Sachs, gdzie pracował przez 15 lat. Potem przez pięć był prezesem banku centralnego Kanady, a w 2013 r. został pierwszym niebrytyjskim prezesem Banku Anglii, w którym pracował do 2020 r. Nadzorował ten bank zarówno gdy Wielka Brytania w wyniku Brexitu wychodziła z Unii Europejskiej, jak i wtedy gdy rozpoczęła się pandemia Covid-19, w czasie której był nieformalnym doradcą premiera Justina Trudeau.
Po odejściu z Bank of England pracował m.in. w kanadyjsko-amerykańskiej firmie Brookfield Asset Management, był też specjalnym wysłannikiem ONZ ds. klimatu i finansów. Potem został szefem utworzonej w Partii Liberalnej grupy zajmującej się wzrostem gospodarczym, a w styczniu zdecydował się startować na stanowisko lidera tej partii. Zrezygnował w związku z tym ze wszystkich funkcji w biznesie i rozpoczął proces zrzekania się brytyjskiego i irlandzkiego obywatelstwa, które wcześniej otrzymał.
W rozmowie z „Irish Times” z 2021 r., tłumaczył, iż irlandzkie obywatelstwo uzyskał pod koniec lat 80. ze względu na swoich irlandzkich przodków i przywiązanie do irlandzkich korzeni. Natomiast obywatelstwo brytyjskie Mark Carney otrzymał dopiero w 2018 r.