Jest umowa partnerska pomiędzy Miasteczkiem Krajeńskim a niemieckim Körle

3 godzin temu

22 maja 2025 r. w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Miasteczku Krajeńskim odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie, podczas której została podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do partnerstwa pomiędzy Miastem i Gminą Miasteczko Krajeńskie a Gminą Körle w powiecie Schwalm-Eder w Niemczech. Po podjęciu uchwały Burmistrz Krzysztof Jacek Oświecimski wraz z Burmistrzem Mario Gerhold podpisali dokument partnerstwa obu gmin.

Podpisanie tego ważnego dokumentu to historyczny moment dla obu gmin, gdzie będzie możliwość wymiany poglądów na wiele tematów oraz początek współpracy środowisk na różnych płaszczyznach.

– Jest to dla naszej gminy pierwsze takie wydarzenie. Nigdy takiego partnerstwa, porozumienia nie było choćby z miejscowościami w Polsce dlatego to jest historyczne wydarzenie. Wydaje mi się, iż dla takiej społeczności zwłaszcza sięgając historią wstecz, gdzie Miasteczko leżało na ziemiach niemieckich i tutaj gros mieszkańców mieszkało z pochodzenia niemieckiego. Ponadto kiedy teraz jesteśmy w Europie i wymiana pomiędzy tymi środowiskami strażaków, kulturalna, sportowców jest bardzo istotna. Są możliwości jeżeli chodzi o finansowanie różnych przedsięwzięć. Jak ta kooperacja będzie wyglądać? W pierwszej kolejności chciałbym by była wymiana uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, przede wszystkim średnich, gdzie nie ma już żadnych barier językowych. Dlatego w pierwszej kolejności mówimy o młodzieży, a później właśnie środowiska, zarówno emerytów, jak i strażaków, a także sportowców. Wydaje mi się, iż to jest przyszłość. Gmina Körle jest bliźniaczą jeżeli chodzi o ilość mieszkańców do naszej. Zawsze są jakieś różnice, ale powiem tak, z dumą mogę powiedzieć, iż nie mamy się czego wstydzić. Polska zrobiła tyle dobrego i tyle podczas pobytu w Unii, iż nie mamy się czego wstydzić. My poznaliśmy ich obiekty, ich życie, oni poznali nasze i są bardzo pozytywnie zaskoczeni, zwłaszcza iż część z delegacji jest po raz pierwszy w Polsce, łącznie z burmistrzem, i wydaje mi się, iż są bardzo mile zaskoczeni – mówi Krzysztof Jacek Oświecimski, burmistrz Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie.

– Cieszymy się z podpisanej współpracy. Ponadto bardzo się cieszymy, iż mogliśmy przyjechać tutaj do partnerskiej nowej gminy Miasteczko Krajeńskie. Zauważyliśmy tutaj bardzo duży postęp, dużo zmodernizowanych obiektów, dużo się nauczyliśmy no i pewnie dużo też zawieziemy nowych informacji do Niemiec. Możemy powiedzieć, iż możecie być dumni z tego, co macie. Jesteśmy pełni podziwu, iż Polska tak dużo osiągnęła – dodaje Mario Gerhold, burmistrz Körle.

Körle leży w kraju związkowym Hesja, w powiecie Schwalm-Eder, z którym od ponad 20 lat współpracuje Powiat Pilski.

– To jest historyczne wydarzenie również dla powiatu pilskiego. To jest dobre wydarzenie dla Europy, kiedy poszczególne gminy z różnych krajów, mieszkańcy tych społeczności lokalnych postanawiają z sobą bardziej współpracować. A ta kooperacja będzie wiązała się, tak jak deklaracje padły, z wymianą młodzieży, z wymianami strażaków, poznawaniem wzajemnych kultur. To jest bardzo cenne, bo te mosty są konieczne do wybudowania. Nie tylko ten w Pile przy 11 listopada, ale ten najważniejszy pomiędzy naszymi krajami – puentuje Rafał Zdzierela, starosta pilski.

Tekst i foto: Sebastian Daukszewicz
Foto: Powiat Pilski

Idź do oryginalnego materiału