Jakie jest dofinansowanie do pieca na ekogroszek w 2025 roku?

3 dni temu

Piec na ekogroszek 5 klasy to ekologiczne i nowoczesne źródło ciepła, ale jego zakup i montaż to spory wydatek. Dobrą wiadomością jest to, iż w 2025 roku przez cały czas możesz skorzystać z różnych form wsparcia – zarówno z rządowego programu Czyste Powietrze, jak i lokalnych dotacji czy ulgi podatkowej. Dowiedz się, jakie jest dofinansowanie do pieca na ekogroszek i jak uzyskać dotację na kocioł 5 klasy.

Czy w 2025 roku można otrzymać dofinansowanie pieca na ekogroszek?

W 2025 roku program Czyste Powietrze nie przewiduje dofinansowania na zakup kotłów na ekogroszek. Obecnie wsparcie finansowe w ramach tego programu obejmuje jedynie urządzenia grzewcze spełniające określone normy efektywności energetycznej i emisyjności, takie jak pompy ciepła, kotły na pellet czy kotły zgazowujące drewno.

Dla osób zainteresowanych wymianą starego pieca na kocioł na ekogroszek alternatywą mogą być lokalne programy wsparcia oferowane przez niektóre gminy. Wysokość i dostępność takich dotacji zależą od indywidualnych decyzji samorządów, dlatego warto skontaktować się z lokalnym urzędem w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Program Czyste Powietrze 2025 a piece na ekogroszek

Program Czyste Powietrze 2025 został stworzony z myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jego głównym celem jest wymiana starych, nieefektywnych pieców i przeprowadzenie termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Niestety, w obecnej edycji programu nie przewidziano dotacji na piec na ekogroszek – choćby jeżeli spełnia on wymogi klasy 5.

Zgodnie z przepisami, od 2025 roku można montować wyłącznie kotły na paliwa stałe, które spełniają wymagania emisyjne klasy 5 lub posiadają certyfikat ekoprojektu. Jednak choćby tak zaawansowane kotły na ekogroszek są wyłączone z dofinansowania. Dotacje z programu kierowane są w tej chwili głównie na pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne i ogrzewanie elektryczne.

Warto podkreślić, iż w wielu województwach obowiązują lokalne uchwały antysmogowe. Od 1 stycznia 2026 roku planowane jest całkowite wycofanie z użytku kotłów klasy 3 i 4. Wiedza dotycząca tego, jakiej klasy piec posiadam, jest zatem bardzo istotna. Warto to sprawdzić – informacja ta powinna znajdować się na tabliczce znamionowej urządzenia lub w jego dokumentacji.

Choć nowy piec na ekogroszek workowany klasy 5 to przez cały czas legalne rozwiązanie, należy pamiętać, iż nie uzyskamy w tym roku dotacji na jego wymianę. Zanim więc podejmiesz decyzję dotyczącą rodzaju opału, dobrze jest się zorientować, ile kosztuje piec na ekogroszek i przemyśleć, czy wciąż stanowi on najlepszą możliwą opcję.

Jakie są warunki uzyskania dotacji na wymianę kotła w 2025 roku?

Aby skorzystać z dotacji na wymianę kotła w 2025 roku, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków określonych w programie Czyste Powietrze. Najważniejszym z nich jest posiadanie starego, nieefektywnego kotła na paliwo stałe, najczęściej są to urządzenia bezklasowe lub klasy niższej niż 3, które mają zostać zlikwidowane. To warunek konieczny, aby otrzymać wsparcie finansowe.

Kolejnym kryterium jest sytuacja dochodowa wnioskodawcy. Roczny dochód nie może przekraczać 135 tys. zł. Ten próg obowiązuje dla podstawowego poziomu dofinansowania. Dla osób o niższych dochodach dostępne są dodatkowe poziomy wsparcia, ale wymagają one zaświadczenia z gminy.

Program jest skierowany wyłącznie do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych albo lokali mieszkalnych w takich budynkach (pod warunkiem posiadania osobnej księgi wieczystej). Ważna zmiana od 2025 roku mówi o tym, iż beneficjent musi być właścicielem nieruchomości od minimum trzech lat, chyba iż dom został odziedziczony niedawno.

Gdzie i jak złożyć wniosek o dotację na piec 5 klasy?

Wniosek o dotację na kocioł 5 klasy należy złożyć do adekwatnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) – zgodnie z lokalizacją budynku, którego dotyczy dofinansowanie. Wszystkie dokumenty wypełnia się dzięki Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), bez względu na wybraną formę składania.

Masz trzy opcje złożenia wniosku:

  • Online przez serwis gov.pl
    • Wypełnij formularz w GWD, podpisz go podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym
    • Prześlij dokumenty na skrzynkę ePUAP adekwatnego WFOŚiGW
    • Dołącz wymagane załączniki w wersji elektronicznej z podpisami
  • Bezpośrednio przez system GWD
    • Zaloguj się do GWD i wypełnij wniosek
    • Podpisz dokument kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym
    • Prześlij całość automatycznie do WFOŚiGW
    • Załącz wszystkie wymagane dokumenty w formie skanów z podpisami
  • Wersja papierowa (jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego)
    • Wypełnij wniosek w GWD i przejdź do etapu „oczekuje na złożenie”
    • Wydrukuj dokument z systemu (nie może mieć oznaczenia „wydruk roboczy”)
    • Podpisz odręcznie i dostarcz z załącznikami do siedziby WFOŚiGW

Dodatkowo możesz skorzystać z gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego (PKI). Wiele gmin współpracuje z WFOŚiGW i pomaga mieszkańcom w prawidłowym złożeniu dokumentów. Warto sprawdzić, czy Twoja gmina uczestniczy w programie i oferuje takie wsparcie, jak dotacja na kocioł 5 klasy.

Modernizacja źródła ciepła to dziś nie tylko kwestia komfortu, ale też obowiązek wynikający z przepisów. Choć program Czyste Powietrze 2025 nie wspiera już pieców na ekogroszek, wciąż można skorzystać z dotacji przy wymianie starego kotła na inne, bardziej ekologiczne rozwiązania. Jeśli planujesz inwestycję, zadbaj o formalności i złóż wniosek odpowiednio wcześnie – to ostatni moment, by skorzystać z dostępnych form wsparcia.

Idź do oryginalnego materiału