W najnowszym numerze Res Publiki Nowej „Jaki kraj, taki lider?” mierzymy się z pytaniami o przywództwo, jego formy, ograniczenia i możliwe kierunki rozwoju. Czy Polska potrzebuje prezydenta z realną władzą, czy może wystarczy nam symboliczny strażnik konstytucji? Czy liderzy prawicy rzeczywiście realizują swoje obietnice? I kto powinien nas dziś prowadzić – osoby z doświadczeniem w polityce, w biznesie, a może młode pokolenie?
W wywiadzie, który Jan Farfał przeprowadził z prof. Anto-nim Dudkiem padają między innymi pytanie o rolę prezydenta w polskim porządku prawnym i politycznym. Z kolei Wojciech Przybylski zaprosił do rozmowy dr Hannę Machińską, aby zastanowić się nad wyzwaniami związanymi z godzeniem bezpieczeństwa i praw człowieka.
O praktykach populistycznych liderów pisze Tomasz Kasprowicz, a Piotr Bieniuszys zastanawia się, czy przedsiębiorca byłby dobrym liderem w polityce. W tym wszystkim nie można zapominać o młodych osobach, o których piszą Maciej Artur Nadzikiewicz i Adam August Michalik. Numerowi towarzyszy również ankieta, w której tym razem zapytaliśmy o to, kto dziś przewodzi Europie?
Jak zawsze przypominamy też teksty ze starszych wydań Res Publiki Nowej. Tym razem są to teksty prof. Andrzeja Ledera „Przyczyna pragnienia w polskiej polityce”, Katarzyny Jagiełło o aktywizmie oraz wystąpienie Kuby Wygnańskiego z 2019 roku o nowych trendach i nowych liderach.