Historyczny traktat między Polską a Francją. To pierwsza taka umowa

3 dni temu

W wywiadzie dla tygodnika Paris Match Emmanuel Macron ogłosił, iż 9 maja w Nancy odbędzie się spotkanie z polskim premierem Donaldem Tuskiem, podczas którego podpisany zostanie traktat o przyjaźni. Prezydent Francji określił tę umowę jako historyczną. Nowy traktat zastąpi porozumienie z 1991 roku, które zostało uznane za przestarzałe, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Dokument będzie podpisany w miejscu o szczególnym znaczeniu dla relacji polsko-francuskich – w Nancy, gdzie w 1736 roku po wygnaniu z Polski osiadł jako książę Lotaryngii polski król Stanisław Leszczyński, teść Ludwika XV.

Zapowiedziano, iż nowy traktat z Francją zostanie podpisany do końca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która przypada na pierwsze półrocze bieżącego roku.

Wzajemne gwarancje bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk niedawno stwierdził, iż wiele na to wskazuje, iż może to być traktat przełomowy, jeżeli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa. Premier Polski jeszcze na początku kwietnia informował, iż odbył rozmowę z prezydentem Francji o traktacie polsko-francuskim.

Właśnie skończyłem rozmowę z prezydentem Emmanuelem Macronem. Główne tematy: traktat polsko-francuski, wojna celna, kooperacja nuklearna i kwestie bezpieczeństwa – napisał na platformie X.

W obszarach strategicznych – obronności, energetyce, energetyce jądrowej, transporcie, współpracy naukowej, językowej i kulturalnej – ten traktat umocni jeszcze bardziej więzi między naszymi krajami. Do zobaczenia już niedługo w Nancy – poinformował w mediach społecznościowych Macron.

23 kwietnia szef MSZ, Radosław Sikorski, wyraził nadzieję, iż umowa zostanie podpisana w najbliższych tygodniach.

Polska wyróżniona

Francuska dyplomacja zaznaczyła, iż będzie to pierwsza tego rodzaju umowa, jaką Francja podpisuje z państwem, które nie jest jej sąsiadem.

Prezydent Macron dodał w poniedziałkowym wywiadzie, iż 7 maja Friedrich Merz złoży w Paryżu swoją pierwszą wizytę zagraniczną po objęciu urzędu kanclerza Niemiec. Odnosząc się do relacji z Warszawą i Berlinem, Macron ocenił, iż Francja konsoliduje swoje działania międzynarodowe, realizując strategię wzmocnienia Europy.

Idź do oryginalnego materiału