Taniej dzięki energii z wiatru
Jak wskazała ministra klimatu, w dłuższej perspektywie czasowej zmiana miksu energetycznego umożliwi obniżenie rachunków za prąd.
– „Dziś energia z wiatru należy do najtańszych” – zaznaczyła Hennig-Kloska.
Podkreśliła też, iż transformacja energetyczna nie powinna być przedmiotem politycznych sporów, a działania rządu mają służyć wszystkim obywatelom.
Nowe przepisy: 500 metrów odległości i zamrożenie cen
Nowelizacja ustawy, przyjęta w środę wieczorem przez Sejm, przewiduje zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań do 500 metrów. Dotychczas obowiązujące regulacje w praktyce blokowały rozwój energetyki wiatrowej na lądzie.
Jednocześnie do ustawy wprowadzono zapis dotyczący przedłużenia obowiązującego mechanizmu mrożenia cen energii. Nowe przepisy zakładają utrzymanie maksymalnej ceny na poziomie 500 zł netto za MWh do końca 2024 roku. w tej chwili mrożenie obowiązuje tylko do końca września.
– „Poprawka, która znalazła się w tej ustawie, która ma zapewnić na IV kwartał stabilne ceny energii dla polskich rodzin, zapewnić ich, iż ceny energii nie będą w IV kwartale rosły, jest idealnym uzupełnieniem tego, co znajduje się w tej ustawie” – powiedziała Hennig-Kloska.
Apel do prezydenta
Minister klimatu zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o poparcie rządowych działań.
– „Jeżeli pan prezydent Duda chce zapewnić obywatelom i obywatelkom niskie ceny energii, zarówno tu teraz, jak i w przyszłości, zapewnić konkurencyjność polskiej gospodarki, to powinien podpisać tę ustawę i bardzo pana prezydenta o to proszę i bardzo do niego apeluję. To jest w interesie Rzeczypospolitej” – podsumowała ministra.
Komentarz prezydenta
Jeszcze przed głosowaniem nad ustawą prezydent Andrzej Duda odniósł się do zapisów nowelizacji podczas wizyty w Hadze. W jego ocenie dodanie do ustawy zapisu o mrożeniu cen energii było próbą politycznego nacisku ze strony premiera Donalda Tuska.
– „Wrzucając do nowelizacji ustawy wiatrakowej poprawkę ws. mrożenia cen energii, premier Donald Tusk próbuje wymusić jego podpis pod ustawą” – ocenił prezydent.
Zobacz również:- Ceny prądu zostaną zamrożone do końca 2025, a mieszkańcy zyskają na farmach wiatrowych
- Ustawa wiatrakowa skierowana do komisji. Ruszają dalsze prace legislacyjne
- Ustawa wiatrakowa przyjęta przez rząd. Z wiatru przybędzie 6 GW do 2030 roku
Źródło: konferencja prasowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska / PAP