Gmina Lesznowola otrzymała 41,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych” finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Celem projektu poprawy efektywności energetycznej w budynkach oświatowych Gminy Lesznowola jest nie tylko modernizacja infrastruktury, ale także wdrożenie odnawialnych źródeł energii, działania na rzecz ochrony środowiska oraz zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zmian klimatycznych i potrzeby oszczędzania energii. Planowane działania mają na celu obniżenie kosztów zużycia energii oraz poprawę warunków środowiskowych dla lokalnej społeczności.
W ramach przedsięwzięcia przeprowadzona zostanie termomodernizacja 9 budynków oświatowych, w tym 7 szkół zlokalizowanych w: Zamieniu, Mysiadle, Łazach, Lesznowoli, Mrokowie, Nowej Iwicznej oraz w Łazach (filia), a także 2 przedszkoli: w Zamieniu (oddział w Zgorzale) i w Wólce Kosowskiej.
Zakres prac obejmie m.in.:
- montaż pomp ciepła typu powietrze–powietrze,
- instalację systemów fotowoltaicznych z magazynami energii,
- instalację kolektorów słonecznych i podgrzewaczy wody,
- modernizację instalacji C.O., C.W.U.,
- montaż ładowarek do pojazdów elektrycznych,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (SP w Nowej Iwicznej),
- montaż uchylnych paneli dachowych (CEIS w Mysiadle),
- modernizację wentylacji mechanicznej,
- montaż systemu BMS,
- instalację energooszczędnego oświetlenia.
Dzięki realizacji projektu zwiększy się efektywność energetyczna budynków, a udział odnawialnych źródeł energii w gminnym bilansie energetycznym znacznie wzrośnie. Projekt wpisuje się w szersze cele społeczne i gospodarcze, przyczyniając się również do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
Dodatkowo, w ramach „Zielona Lesznowola”, powstaną działania o charakterze szkoleniowym, doradczym i promocyjnym w zakresie zwiększenia świadomości lokalnej społeczności, w tym mieszkańców, przedsiębiorców, innych osób związanych na co dzień z Gminą.
W ramach programu „Zielona Lesznowola” przewiduje się:
- centrum szkoleniowo – doradcze dla firm, zarządców budynków wielorodzinnych
i właścicieli budynków jednorodzinnych w procesie przygotowania obiektów
do termomodernizacji i instalacji źródeł OZE; - uruchomienie strony internetowej projektu „Zielona Lesznowola”, która zawierać będzie opis projektu, prezentować jego rezultaty poprzez wyświetlanie danych z systemu
do zarządzania budynkami energią w zakresie bieżącego zapotrzebowania na energię, informacje o śladzie węglowym; - przeprowadzenie działań skupionych na promocji merytorycznej w tym: – kanałów social media, kampanię zasięgową skierowaną do odpowiedniej grupy, konferencję
oraz seminaria skierowane do odbiorców programu.
Umowę podpisali: Wójt Marta Natalia Maciejak, Zastępca Skarbnika Gminy Jolanta Jabłonkowska oraz Zarząd NFOŚiGW – Prezes Dorota Zawadzka-Stępniak i Wiceprezes Józef Matysiak.
To istotny krok w kierunku nowoczesnej, zielonej i oszczędnej gminy oraz lepszych warunków nauki w placówkach edukacyjnych.