Gdzie na spacer? Zapory wodne w Polsce z nowej perspektywy

4 godzin temu
Zdjęcie: zapory wodne w polsce


Zapory wodne w Polsce to nie tylko ważne obiekty infrastruktury hydrotechnicznej, ale też miejsca, które warto odwiedzić – choćby dla samego spaceru po ich koronach. Pozwalają spojrzeć na krajobraz z innej perspektywy i przy okazji zrozumieć, jaką rolę odgrywają w gospodarce wodnej. Wybraliśmy dla Was kilka zapór, które łączą funkcję techniczną z atrakcyjnością turystyczną – nie tylko dla pasjonatów inżynierii.

Świnna Poręba – sezon turystyczny 2025 otwarty!

W maju 2025 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie po raz kolejny otworzył dla zwiedzających koronę zapory czołowej zbiornika Świnna Poręba. Zlokalizowany na rzece Skawie w km 26+600, zbiornik przeciwpowodziowy ma długość 11 km, przy zawiłej i bardzo malowniczej linii brzegowej, z której z powodzeniem obserwować można rozległą taflę wody otoczoną zalesionymi stokami Beskidu Małego. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających w wybrane dni od maja do września, więc warto skorzystać z okazji.

Pilchowice – zabytkowa zapora w Dolinie Bobru

Zapora w Pilchowicach, zbudowana w 1906 r. jest jednym z najpiękniejszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Znajduje się na 196+700 kilometrze rzeki Bóbr, a jej konstrukcję, o wysokości 69 m i objętości 260 tys. mł, wykonano jako jednolitą strukturę – bez dylatacji – w formie łuku o promieniu 250 m mierzonym na poziomie korony. To druga co do wielkości zapora wodna w Polsce. Jej monumentalna sylwetka góruje nad malowniczą doliną Bobru, a spacer po koronie zapory, możliwy przez cały rok, pozwala podziwiać nie tylko piękno okolicznej przyrody, ale także zabytkowy most kolejowy, który stał się filmową wizytówką regionu. Widoki są niezapomniane – to obiekt absolutnie wart odwiedzenia.

zdj .Patryk_Kosmider/Depositphotos

Solina – ikona polskich zapór

Zapora w Solinie to prawdziwa ikona polskiej hydrotechniki i jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów tego typu w kraju. Nie ma w tym nic dziwnego – łukowa konstrukcja o wysokości 82 m tworzy największy w Polsce zbiornik retencyjny, rozciągający się na ponad 22 km². Spacer po zaporze w Solinie pozwala podziwiać nie tylko monumentalną budowlę, ale także malownicze widoki na Bieszczady i rozległą taflę zbiornika wodnego. Przejście po koronie jest bezpłatne i dostępne przez cały rok. Możliwe jest również zwiedzanie galerii zapory – warto to zrobić, aby zobaczyć obiekt hydrotechniczny z bliska.

Niedzica – widok na zamki i Tatry

Zapora w Niedzicy, spiętrzająca wody Dunajca i tworząca tzw. Jezioro Czorsztyńskie, to jedna z najpiękniej położonych zapór w Polsce. Zbiornik Czorsztyński, utworzony przez zaporę główną, położony jest na styku trzech pasm górskich: od północnego zachodu otaczają go Gorce, od północnego wschodu Pieniny Czorsztyńskie, a od południa graniczy z Pieninami Spiskimi. Jest to jeden z największych zbiorników zaporowych położonych w polskich górach – jego długość wynosi 10,5 km. W najgłębszym miejscu, przy zaporze w Niedzicy, zbiornik osiąga głębokość około 50 m.

zdj. welcomia/Depositphotos

Po co chodzić po zaporze? Kilka powodów, by to zrobić

Chociaż obiekty hydrotechniczne zwykle nie są pierwszym wyborem na wycieczkę, to spacer po zaporze lub w jej okolicy pozwala nie tylko na kontakt z naturą. To także możliwość poznania fascynujących obiektów inżynierii wodnej, często, tak jak zapory w Pilchowicach i Lubachowie, będących wyjątkowymi obiektami hydrotechniki. Warto odwiedzić te niezwykłe miejsca i spojrzeć na polskie krajobrazy z zupełnie nowej perspektywy.

Idź do oryginalnego materiału