Francja ma największą pływającą elektrownię PV w Europie – 74,3 MWp

enerad.pl 1 tydzień temu

Nowoczesna elektrownia na wodzie

Pływająca farma fotowoltaiczna „Les Ilots Blandin” powstała na terenach dawnych żwirowisk o powierzchni 127 hektarów. Z tego tylko 45,5 hektara nadawało się pod zabudowę panelami słonecznymi. Instalacja obejmuje ponad 134 000 modułów słonecznych rozmieszczonych na sześciu wyspach pływających, z których każda ma moc od 8 MW do 17 MW.

Elektrownia ma łączną moc 74,3 MW, z czego 72,3 MW to część pływająca, a 2 MW stanowi uzupełniająca instalacja naziemna. Według szacunków, elektrownia może zaopatrzyć w energię elektryczną 37 000 mieszkańców i zmniejszyć emisję CO₂ o 18 000 ton rocznie.

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych

Q ENERGY rozpoczęło projekt w 2019 roku, widząc potencjał w nieużywanych przemysłowych zbiornikach wodnych. Żwirownie, których eksploatacja miała zakończyć się w 2020 roku, uznano za idealne miejsce dla technologii pływających instalacji PV.

Budowa ruszyła we wrześniu 2023 roku i zakończyła się pełnym uruchomieniem w czerwcu 2025 roku. Inwestycja jest kontynuacją obecności Q ENERGY w regionie, gdzie od 2010 roku firma rozwinęła już 274 MW mocy odnawialnych, dostarczając energię dla ponad 257 000 osób.

Największa w Europie pływająca elektrownia słoneczna

Współpraca wielu partnerów technologicznych

Za pływające konstrukcje, instalację modułów oraz inwerterów odpowiadała firma Ciel & Terre. W projekcie wykorzystano 230 000 pływaków z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), wyprodukowanych we francuskiej fabryce firmy, z wydajnością do 8 000 pływaków tygodniowo. Standaryzacja procesu montażu, w tym utrzymanie prostokątnego układu instalacji i zastosowanie 5 000 ciągów po 27 modułów, pozwoliła na sprawną realizację.

Panele fotowoltaiczne dostarczyła firma DAS Solar. Wykorzystano moduły PERC o mocy 550 Wp, które zamontowano pod kątem 5 stopni, co pozwoliło na optymalne zagospodarowanie dostępnej powierzchni, przy zachowaniu odpowiedniej wydajności i stabilności konstrukcji.

Wyzwania ekonomiczne pływających instalacji

Chociaż pływająca fotowoltaika zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w północnej Francji, wciąż walczy z barierami ekonomicznymi. Wyższe koszty budowy i eksploatacji sprawiają, iż inwestycje te muszą konkurować z instalacjami naziemnymi w tych samych przetargach organizowanych przez francuskiego regulatora CRE.

Aby poprawić rentowność projektu, zastosowano dodatkową instalację naziemną o mocy 2 MW, która zwiększa ogólną efektywność energetyczną i finansową inwestycji.

Finansowanie i długoterminowa współpraca

Finansowanie w wysokości ponad 50 mln euro zapewniły Crédit Agricole Transitions & Énergies oraz Bpifrance we wrześniu 2024 roku. Na początku 2025 roku hiszpańska firma Velto Renewables, wspierana przez kanadyjskiego inwestora instytucjonalnego La Caisse, nabyła 50% udziałów w projekcie.

„Velto rozwija swoją obecność we Francji z jasnym celem: chcemy być tu przez dekady. Naszą misją jest rozwijać i wspierać projekty długoterminowo, w zgodzie z lokalnymi uwarunkowaniami. Dlatego jesteśmy dumni z partnerstwa z Q ENERGY,” powiedział Lucas de Haro, dyrektor generalny Velto Renewables.

Zobacz również:
  • Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już działa!
  • Fotowoltaika na wodzie? Pierwsze pływające panele słoneczne już w Polsce!
  • Fotowoltaika przetrwała morskie fale! Przełomowe testy w Holandii

Źródło: Q ENERGY

Idź do oryginalnego materiału