Głosy niezadowolenia
Koalicja rządowa zapowiedziała, iż nie zrezygnuje z wprowadzenia regulacji dotyczącej obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą" - napisał w serwisie X Donald Tusk. Z kolei przewodniczący klubu parlamentarnego Polski 2050 Paweł Śliz i wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska zapowiedzieli, iż rząd wróci do tematu po wyborach prezydenckich, a decyzję prezydenta uważają za nieodpowiedzialną. Europoseł Polski 2050 Michał Kobosko stwierdził natomiast, iż "PiS zadowolony, pytanie, jak się z tym dziś czuje Lewica. Jedynymi przegranymi są jak zwykle obywatele". Ryszard Petru z Polski 2050 ocenił decyzję prezydenta jako "kolejną fatalną". "Jasno widać, co prezydent i jego środowisko sądzi o polskich przedsiębiorcach" - dodał. Posłanka KO Katarzyna Kierzek-Koperska przekazała w serwisie X, iż przedsiębiorcy powinni przemyśleć, na kogo oddadzą głos w nadchodzących wyborach.
REKLAMA
Zobacz wideo Skandaliczne zachowanie Brauna! Wytarł buty o flagę Unii!
Politycy PiS i Lewicy zadowoleni z decyzji prezydenta
Z zadowoleniem decyzję prezydenta przyjęli posłowie PiS, którzy razem z Lewicą apelowali do Andrzeja Dudy za zawetowanie ustawy. Zdaniem Magdaleny Biejat z Lewicy "obniżka składki zdrowotnej trafia tam, gdzie jej miejsce - do śmietnika". "Podjęłabym tę samą decyzję, dla dobra pacjentów i pracowników" - napisała w serwisie X. Poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, iż obniżenie składki zdrowotnej doprowadziłoby do zapaści w służbie zdrowia. "Wycofywanie z tego systemu istotnych pieniędzy to narażanie obywateli na ryzyko, iż świadczenia zdrowotne się załamią" - tłumaczył poseł PiS. "Nie dla głodzenia systemu ochrony zdrowia. Bogatsi też muszą dokładać się do wspólnego kotła!" - stwierdził z kolei europoseł Krzysztof Śmiszek z Lewicy. Posłanka Joanna Wicha również nie kryła zadowolenia: "Nie ma zgody na głodzenie ochrony zdrowia! To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich przyszłych i obecnych pacjentek, pacjentów" - napisała w serwisie X. Marcelina Zawisza z partii Razem poparła decyzję prezydenta i dodała, iż "skoro minister finansów ma wolno leżące kilka mld, to niech je przeznaczy na zasypanie tej dziury, która w NFZ jest już dzisiaj".
Stanowisko prezydenta
Zdaniem Andrzeja Dudy zawetowana ustawa tworzyła między innymi nieuczciwe dysproporcje w wysokości składek na korzyść przedsiębiorców względem pracowników czy emerytów. Andrzej Duda ma również wątpliwości wobec finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ obniżenie składki dla przedsiębiorców doprowadziłoby do odjęcia z niego przynajmniej pięciu miliardów złotych. Rada Dialogu Społecznego zwróciła prezydentowi uwagę, iż ustawa powstała bez konsultacji społecznych. Małgorzata Paprocka powiedziała, iż rząd nie przedstawił planów na zastępcze finansowanie NFZ, a prezydent obawia się również prywatyzacji służby zdrowia.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Zarabiasz minimalną pensję? I tak zapłacisz większą składkę zdrowotną, niż przedsiębiorca. Mamy wyliczenia".Źródła: Donald Tusk (X), Krzysztof Śmiszek (X), Monika Wielichowska (X), Michał Kobosko MEP (X), Joanna Wicha/Lewica (X), Ryszard Petru (X), Katarzyna Kierzek-Koperska - Posłanka (X), Marcelina Zawisza #AdrianZandberg2025 (X), Magdalena Biejat (X), IAR