Oto rekomendacje, które mają spowodować rozkwit biometanu w Europie. Spotkanie ekspertów z różnych państw stało się okazją do omówienia kluczowych rozwiązań dla zmian w gazowym miksie energetycznym całego kontynentu.
W Brukseli odbyło się Grid Ready Forum. To wydarzenie skierowane do ekspertów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Biogazu.
Zalecenia dla biometanu w sieciach
Zastąpienie gazu ziemnego biometanem to proces pozornie niewymagający. Biometan i gaz ziemny bowiem posiadają identyczną strukturę molekularną, co powinno sprzyjać łatwemu zastępowaniu kopaliny. Problemem jest jednak brak odpowiednich rozwiązań prawnych i spójnego rynku. Celem Grid Ready Forum miało być wypunktowanie tych niedostatków legislacyjnych i przedstawienie rozwiązań dla głównych trudności, z jakimi borykają się inwestorzy.
8. Kongres Biometanu
W czasie dyskusji na czoło wysunął się aspekt skutecznej współpracy pomiędzy decydentami, organami regulacyjnymi i operatorami sieci gazowych. Zdaniem ekspertów priorytetem powinno być realizowanie przez rządy unijnego pakietu gazowego z 2024 r., w którym zaproponowano rozwiązania w zakresie zatłaczania biometanu do sieci. Ponadto wskazano na problem związany z terminowością. W trakcie dyskusji wywnioskowano, iż potrzebne są wytyczne, które ustalą racjonalne terminy na wydawanie zgód administracyjnych.
W zakresie praktyk związanych z planowaniem sieci, eksperci zaproponowali „podejście strefowe”. Miałoby ono polegać na łączeniu lokalnego potencjału produkcji biometanu z kształtowaniem dostępu do sieci.
Jednym z poważniejszych problemów pozostaje także kwestia kosztów uzyskania przyłącza. Eksperci podczas rozmów stwierdzili, iż w dotyczących go regulacjach powinno się uwzględniać mechanizm podziału kosztów. W ten sposób dekarbonizacja europejskich sieci gazowych przebiegałaby w bardziej sprawiedliwy sposób.
UE także musi działać
Podczas Grid Ready Forum pojawiło się oczekiwanie, by Komisja Europejska objęła przywództwo w zakresie rozwoju Obszarów Akceleracji Odnawialnych Źródeł Energii (RAA) dla biometanu.
Czytaj też: Są poprawki do ustawy wiatrakowej. Mają otworzyć gazociągi bezpośrednie na biometan
Po pierwsze miałoby się to odbyć poprzez opracowanie wytycznych dla wdrażania „podejścia strefowego”. istotny element tej polityki to nadawanie projektom biometanowym statusu nadrzędnego dla interesu publicznego. Po drugie – powinny powstać ramy ułatwiające państwom członkowskim wymianę handlową w zakresie odnawialnego gazu. Zwiększyłoby to opłacalność inwestycji, a także potencjalnie spowodowałoby zwiększenie ilości dedykowanych rurociągów.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: EBA