EPL wybrała sekretarza generalnego, wiceprzewodniczących i skarbnika. Wśród wybranych jest Polak

1 dzień temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna-ue/news/epl-wybrala-sekretarza-generalnego-wiceprzewodniczacych-i-skarbnika-wsrod-wybranych-jest-polak/


Hiszpańska europosłanka Dolors Montserrat została w środę mianowana sekretarzem generalnym Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Dolors Montserrat przeszła do historii, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku. Została wybrana 518 głosami za i 40 przeciw, uzyskując miażdżące 93 proc. głosów.

Głośno dopingowana przez tłum krzyczący ¡Secretaria!, Montserrat ostrzegła, iż Europa pozostanie wolna tylko wtedy, gdy „zachowamy niezależność naszej polityki, solidność naszej gospodarki, witalność naszej kultury i kontrolę naszych granic”.

Szef partii Manfred Weber zapowiadał jej nominację na początku kwietnia, wzywając jednego ze swoich zaufanych sojuszników i szefa delegacji hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) w Parlamencie Europejskim do zastąpienia Greka Thanasisa Bakolasa.

51-letnia Katalonka, która powiedziała, iż przyjmie to stanowisko, aby być „politykiem”, a nie biurokratą, jest byłą prawniczką i ministrem zdrowia w rządzie Mariano Rajoya (2016-2018).

Montserrat jest znana ze swojego twardego stanowiska wobec katalońskiej niepodległości, często wskazując na separatystyczne dążenia w swojej rodzinnej Katalonii jako polityczny sygnał ostrzegawczy.

Na początku jej kariery jako wiceprzewodniczącej katalońskiego parlamentu i posłanki z ramienia PP, napięcie polityczne zmieniło się w osobiste: jej dom w Barcelonie został podpalony koktajlem Mołotowa. Atak został przypisany radykalnym kręgom niepodległościowym.

Jej wybór stanowi istotny przełom w kwestii reprezentacji płci w partii. „Nie potrzebujemy parytetów, aby przesunąć naszą równość” – powiedziała Montserrat dziennikarzom.

Podczas kongresu w Walencji, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poparła te słowa. „Inne partie mówią o równowadze płci. My to realizujemy”, stwierdziła.

Jeśli chodzi o odzyskanie przez Hiszpanię stanowiska sekretarza generalnego, niektórzy eksperci zauważyli, iż nie jest to bezprecedensowe. „To była tylko przerwa, iż tak powiem” – powiedział jeden z europosłów EPL, odnosząc się do Antonio Lópeza-Istúriza, który wcześniej zajmował to stanowisko przez prawie dwie dekady.

Montserrat nie jest obca walka polityczna o wysoką stawkę. Odegrała kluczową rolę podczas konfliktu EPL w listopadzie ubiegłego roku w sprawie zatwierdzenia socjalistycznej komisarz Teresy Ribery po śmiertelnych powodziach w Walencji.

EPL zagroziła zablokowaniem zatwierdzenia Ribery, oskarżając ją o niegospodarność jako ustępującego hiszpańskiego ministra ds. transformacji ekologicznej – posunięcie, które insiderzy opisali wówczas w rozmowach z Euractiv jako „nieprzyjemne” i „brzydkie”.

Teraz, jako sekretarz generalny, Montserrat obiecuje stworzyć „silny tandem” z Weberem i być graczem zespołowym, jak powiedziała Euractiv przed głosowaniem.

Wiceprzewodniczący i wybrani

Spośród 12 kandydatów ubiegających się o stanowiska wiceprzewodniczących, tylko 10 zostało wybranych. Pięciu z sześciu poprzednich wiceprzewodniczących zostało ponownie wybranych. Wiceprzewodniczącymi nie zostali zaś Bułgarka Maria Gabriel i Belg Wouter Beke.

Premier Finlandii Petteri Orpo uzyskał 452 głosy, a za nim uplasowali się włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani oraz europosłowie David McAllister, Sigurd Mureșan i Andrzej Halicki.

Listę uzupełnili komisarze Dubravka Šuica i Magnus Brunner, Grek Kostas Hatzidakis, była komisarz Mairead McGuinness i portugalski minister spraw zagranicznych Paulo Rangel.

Z 91 proc. poparciem, francuski eurodeputowany François-Xavier Bellamy został ponownie wybrany na stanowisko skarbnika partii.

Idź do oryginalnego materiału