Emeryci będą zawiedzeni? Rząd ujawnia plan waloryzacji na 2026 rok!

6 godzin temu

Waloryzacja emerytur i rent w 2026 roku zapowiada się jako kolejny punkt sporu między rządem a związkami zawodowymi. Choć rządowa propozycja zakłada podwyżkę świadczeń o co najmniej 4,9 proc., strona społeczna uważa ją za zbyt niską i domaga się większego udziału seniorów w korzyściach ze wzrostu gospodarczego. Ostateczna decyzja należy teraz do Rady Ministrów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Waloryzacja emerytur i rent w 2026 roku. Rząd zaproponował minimum, związki chcą więcej

Rząd przedstawił propozycję wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2026 rok, ale rozmowy z partnerami społecznymi zakończyły się fiaskiem. Związki zawodowe domagają się wyższego wzrostu świadczeń, a decyzja ostateczna trafi teraz na biurko Rady Ministrów. Emeryci i renciści muszą uzbroić się w cierpliwość – na konkrety jeszcze poczekają.

Rząd: minimum 4,9 proc. podwyżki

Propozycja rządu zakłada, iż wskaźnik waloryzacji emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2026 r. wyniesie co najmniej 4,9 proc., czyli 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. To minimalny poziom przewidziany w ustawie, oparty na prognozach inflacji i płac.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Sebastian Gajewski podkreślił, iż propozycja ta nie obejmuje jeszcze całkowitej waloryzacji, a jedynie elementu płacowego. Rząd tłumaczy, iż inflacja ma być w przyszłym roku na tyle niska, iż nie ma potrzeby znacznego podnoszenia wskaźnika.

Związki: propozycja za niska, seniorzy stracą

Związki zawodowe odrzuciły propozycję rządu. Postulują, by wskaźnik waloryzacji wynosił co najmniej 100 proc. inflacji plus 50 proc. realnego wzrostu płac. Krytykują podejście rządu jako technokratyczne i pozbawione wrażliwości społecznej. Ich zdaniem procentowa waloryzacja nie uwzględnia potrzeb najbiedniejszych seniorów – im wzrost świadczenia daje realnie najmniej.

– To dramatycznie mało dla osób, które i tak otrzymują świadczenia niższe niż minimalna emerytura – zaznaczył Krzysztof Kisielewski z Forum Związków Zawodowych.

Pracodawcy po stronie rządu

Strona pracodawców, w tym Business Centre Club i Konfederacja Lewiatan, poparła stanowisko rządu. Ich zdaniem tempo wzrostu emerytur powinno być dostosowane do możliwości budżetowych państwa i prognoz makroekonomicznych. Wskazują, iż dalsze dyskusje można prowadzić przy okazji prac nad nowym modelem waloryzacji, który uwzględniałby wzrost gospodarczy.

Co dalej z decyzją?

Zgodnie z prawem, jeżeli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wskaźnika waloryzacji, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia – nie później niż 21 dni po zakończeniu negocjacji. Przy podejmowaniu decyzji rząd musi brać pod uwagę dane o inflacji i wynagrodzeniach, które stanowią podstawę do opracowania przyszłorocznego budżetu.

Obecne stawki świadczeń

Od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna wynoszą 1878,91 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1409,18 zł. Nowa waloryzacja zacznie obowiązywać od 1 marca 2026 roku.

Idź do oryginalnego materiału