Brązowy medal potwierdzeniem działań GAZ-SYSTEM
GAZ-SYSTEM po raz pierwszy zdecydował się na ocenę swojej działalności w zakresie ESG (Environmental, Social and Governance). W wyniku analizy przeprowadzonej przez EcoVadis spółka zdobyła 63 punkty na 100 możliwych. Oznacza to, iż znalazła się w gronie 35% najlepiej ocenionych firm spośród ponad 150000 organizacji z 185 krajów.

Proces oceny i jego znaczenie
EcoVadis ocenia firmy na podstawie 21 kryteriów w czterech głównych obszarach: środowiska, praw pracowniczych i praw człowieka, etyki oraz zrównoważonych zakupów. Kryteria opierają się na uznanych międzynarodowych standardach, takich jak 10 zasad ONZ Global Compact, konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, wytyczne GRI (Global Reporting Initiative) i norma ISO 26000 dotycząca odpowiedzialności społecznej.
W procesie oceny analizowane są dokumenty firmowe, działania operacyjne oraz dane z zewnętrznych źródeł i opinie interesariuszy.
Polityka ESG w strategii spółki
GAZ-SYSTEM realizuje własną Politykę ESG, zintegrowaną ze strategią spółki. Dokument ten obejmuje działania w zakresie transformacji energetycznej, budowy regionalnego rynku gazu, poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększania efektywności operacyjnej i społecznej odpowiedzialności.
Ocena ESG od EcoVadis wpisuje się w strategiczny kierunek działań GAZ-SYSTEM „efektywność operacyjna” z celem „Ład korporacyjny wspierający zrównoważony rozwój”.
Praktyczne rekomendacje na przyszłość
W wyniku oceny EcoVadis, GAZ-SYSTEM otrzymał zestawienie praktycznych rekomendacji. Jak podkreślił Adam Bryszewski, Wiceprezes Zarządu spółki:
– Przyznany rating ESG jest potwierdzeniem poziomu zaawansowania naszych działań w zakresie zarządzania spółką w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Oznacza to, iż działalność prowadzona przez GAZ-SYSTEM spełnia wiele kryteriów zrównoważonego rozwoju, które zostały potwierdzone niezależnym, zewnętrznym ratingiem. W wyniku procesu weryfikacji otrzymaliśmy zestawienie praktycznych rekomendacji, które stanowią dla nas mapę drogową w dalszym rozwijaniu naszego biznesu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zobacz również:- GAZ-SYSTEM zwiększa przesył gazu do Ukrainy – do 5,3 mln kWh/h do 2026 r.
- GAZ-SYSTEM zarządza przesyłem wodoru. Nowa rola do 4 sierpnia 2026
- 2,2 mld zł z KPO na budowę 250 km gazociągów dla GAZ-SYSTEM
- Wielka symulacja zagrożeń w Tarnowie. GAZ-SYSTEM i służby w akcji
Źródło: GAZ-SYSTEM