Dni wolne od pracy. Nowa propozycja w Sejmie
Osoby, które bezpłatnie oddają krew i są zarejestrowane w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od roku mają dodatkowe przywileje. Głównym z nich są dwa dni wolne od pracy. Chodzi o dzień oddania krwi i kolejny dzień. Teraz jednak do Sejmu wpłynęła nowa propozycja. Sprawdź, o co w niej chodzi.
REKLAMA
Zobacz wideo Radio Swoboda bez dofinansowania. Taka decyzja cieszy Putina
Jak przekazał "Fakt", Fundacja Dobre Państwo złożyła do Sejmu petycję, w której chce, żeby dwa dni wolnego nie były związane z donacją i nie musiały następować po sobie. Miałaby to być forma nagrody i dotyczyć dwóch kolejnych dni, ale roboczych. "Zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz roboczym dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.)" - tak brzmi proponowana zmiana artykułu w ustawie o publicznej służbie krwi.
Co dalej dzieje się z petycją? Dokument trafił teraz do sejmowej Komisji do spraw petycji. Przedstawiciele Fundacji Dobre Państwo zwracają uwagę, iż zmiana tych przepisów mogłaby wpłynąć na rozładowanie kolejki w punktach krwiodawstwa w czwartki (czyli w ostatni możliwy dzień w tygodniu, żeby wykorzystać oba dni wolne).
Będą dodatkowe dni wolne od pracy? To nie pierwsza taka petycja
Fundacja już kilka miesięcy temu złożyła petycję w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi. Pierwsza zmiana miała sprawić, iż państwo zwracałoby pracodawcom koszty za dni wolne pracownika oddającego krew. Druga sprawa dotyczyła wydłużenia okresu wolnego z dwóch do trzech dni. Ta część nie spotkała się z aprobatą, jednak pierwsza miała wielu zwolenników. Ostatecznie jednak obie propozycje nie zyskały akceptacji parlamentarzystów.
Krwiodawcy omijają kolejki do lekarzy
Warto przypomnieć, iż sporej grupie honorowych dawców krwi przysługuje możliwość skorzystania z wizyty u specjalisty bez oczekiwania w kolejce. Do osób z takim prawem należą Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, tytuł przysługuje kobietom, które oddały co najmniej 5 litrów krwi oraz mężczyznom, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi. Specjalny wniosek o taką odznakę należy złożyć do Polskiego Czerwonego Krzyża, klubu honorowych dawców krwi lub centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, w którym oddaje się krew.