Dialog społeczny i rada pracowników w firmie

2 godzin temu

Jerzy Hausner

Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Były wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005. Członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji oraz członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego. Doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Z prof. Jerzym Hausnerem, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Powinny też powstawać rady pracownicze. Biznes często myśli schematami – iż związki zawodowe wiadomo, jak działają, i będą z nimi tylko problemy… Może i będą. Tyle iż dialog powoduje, iż firma może być lepiej zarządzana. Cała zachodnia cywilizacja dlatego się dobrze trzyma, iż potrafi sama siebie poddawać nieustannej krytyce. I podobnie jest z firmami. Te zbudowane jak feudalny folwark mogą mieć świetne wyniki krótko, a potem padają.
Henryka Bochniarz, „Etatów nie będzie”

Rady pracowników to wyjątkowe narzędzie, które uwrażliwia na myślenie pracowników w kategoriach dobra wspólnego. dla wszystkich z nas, nasze firmy i zakłady pracy są miejscami ważnymi, w których chcielibyśmy mieć jak najlepsze relacje pracownicze oraz poczucie współuczestnictwa w decyzjach bezpośrednio nas dotyczących.
senator Krzysztof Kwiatkowski, „Rady pracowników nie szkodzą związkom zawodowym”

Nikt nie wątpi w to, iż technologia może pewnego dnia zniszczyć całe gałęzie przemysłu i całkowicie przemienić niektóre sektory gospodarki i rynku pracy.
Martin Ford, „Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?”

  1. Jak przekonywać zarządy polskich firm, iż warto mieć radę pracowników w zakładzie pracy i warto prowadzić z nią dialog społeczny?
  2. Jak Pan skomentuje słowa przewodniczącej Henryki Bochniarz i senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego?
  3. Jakie powinny być zasady skutecznego dialogu społecznego w przedsiębiorstwie?
  1. Jak możemy wykorzystać dialog społeczny w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami bezrobocia technologicznego?
  2. Instytut Spraw Obywatelskich od 2006 roku postuluje wzmocnienie rad pracowników. Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzani z nimi konsultacji. W przyszły roku będziemy obchodzić 20-lecie tej ustawy. Niestety rady pracowników znikają.
    Jak przekonywać do nowelizacji ustawy partie polityczne, pracodawców i związki zawodowe?
  3. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału