
Delegacja z Powiatu Oświęcimskiego uczciła pamięć ofiar KL Dachau podczas wyjątkowych uroczystości w Niemczech. Wydarzenia pełne wzruszeń i refleksji przyciągnęły blisko 2 tysiące uczestników, a młodzież z obu powiatów rozpoczęła wspólne warsztaty artystyczne.
- Wizyta delegacji Powiatu Oświęcimskiego w historycznym Dachau
- Uroczystości i wspólne refleksje na terenie byłego obozu KL Dachau
- Młodzież z Oświęcimia i Dachau łączy siły podczas warsztatów fotograficznych
Wizyta delegacji Powiatu Oświęcimskiego w historycznym Dachau
Na zaproszenie władz Starostwa Powiatowego w Dachau, przedstawiciele Powiatu Oświęcimskiego wzięli udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau. To miejsce, które przypomina o tragicznych losach tysięcy więźniów, w tym wielu Polaków, stało się areną głębokich przeżyć i ważnych spotkań.
W skład polskiej delegacji weszli: członkini zarządu powiatu Małgorzata Kotapka, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Joanna Klęczar-Deodat oraz Mateusz Lach, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu. Jak podkreśliła wicestarosta Teresa Jankowska, obecność młodych ludzi była szczególnie wymowna i symboliczna.
Uroczystości i wspólne refleksje na terenie byłego obozu KL Dachau
Pierwszy dzień wizyty poświęcony był upamiętnieniu Marszu Śmierci – dramatycznej części historii obozu. Uroczystości zgromadziły świadków tamtych wydarzeń, byłych więźniów oraz amerykańskich żołnierzy, którzy przyczynili się do wyzwolenia Dachau. Po oficjalnych obchodach uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu orkiestry młodzieżowej Dachauer Jugendsinfonieorchester w miejscowym kościele katolickim.
Główne obchody odbyły się następnego dnia i rozpoczęły się mszą ekumeniczną na terenie dawnego obozu. Następnie delegacje i goście zgromadzili się przy byłym krematorium, gdzie oddano hołd ofiarom nazistowskiego terroru. Pomimo deszczu i chłodu atmosfera była pełna zadumy i szacunku dla historii tego miejsca.
„Przejmujący był widok młodych ludzi z flagami krajów, z których podchodzili więźniowie KL Dachau. W tym roku uroczystości obywały się w strugach deszczu i przejmującym chłodzie, co dopełniało grozy tego miejsca” – relacjonuje Teresa Jankowska.Podczas wydarzenia nie zabrakło również wspólnego posiłku pod ogromnym namiotem na terenie obozu – momentu, który połączył uczestników z różnych stron świata w rozmowach i refleksjach nad współczesnością.
Młodzież z Oświęcimia i Dachau łączy siły podczas warsztatów fotograficznych
Ostatni dzień pobytu delegacji upłynął pod znakiem spotkania z młodzieżą w Domu Maxa Manheimera. Wspólnie rozpoczęto warsztaty fotograficzne poświęcone tematyce obozu koncentracyjnego oraz innym miejscom pamięci. To kolejny krok we współpracy trwającej od ponad trzydziestu lat między Powiatami Oświęcimskim i Dachau, która formalnie została sformalizowana dekadę temu.
„Bo kultura jest tym, co nas spaja. Przemawia do nas uniwersalnym językiem” – podkreśliła Teresa Jankowska.Podczas wizyty nie zabrakło też chwili na zwiedzanie urokliwych zakątków bawarskiego miasteczka oraz pamiątkowe zdjęcie przy muralu symbolizującym partnerstwo obu powiatów – znak trwałych więzi i wspólnej pamięci.
Na podst. Powiat Oświęcimski