Dalajlama XIV obchodzi 90. urodziny w Dharamsali

13 godzin temu

Dalajlama XIV obchodził w niedzielę swoje 90. urodziny w Dharamsali u podnóża Himalajów. Duchowy przywódca Tybetańczyków podkreślił na platformie X znaczenie wewnętrznego spokoju i współczucia wobec wszystkich ludzi.

«Choć ważne jest dążenie do rozwoju materialnego, najważniejsze znaczenie ma osiągnięcie wewnętrznego spokoju poprzez pielęgnowanie dobrego serca i współczucia nie tylko wobec bliskich, ale wobec wszystkich ludzi» - napisał Dalajlama XIV. Nazwał siebie «prostym buddyjskim mnichem» i podkreślił, iż zwykle nie angażuje się w obchody swoich urodzin.

Tysiące ludzi w Dharamsali

Na urodzinowych uroczystościach w niedzielę zgromadziło się kilka tysięcy ludzi. Dalajlama XIV otrzymał kawałek ciasta ze świeżymi owocami oraz białą lilią.

Urodziny uświetniły tybetańskie modlitwy, tańce i śpiewy. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele rządu Indii, a także hollywoodzki aktor Richard Gere, który od lat angażuje się w walkę o prawa Tybetańczyków.

Życzenia od premiera Indii

Życzenia dla Dalajlamy XIV za pośrednictwem platformy X przekazał premier Indii Narendra Modi. «Dołączam do 1,4 mld mieszkańców Indii, by przekazać życzenia Jego Świętobliwości z okazji 90. urodzin» - napisał.

W środę Dalajlama XIV ogłosił, iż zgodnie z 600-letnią tradycją po jego śmierci nastąpi reinkarnacja i pojawi się jego następca. Jak wierzą Tybetańczycy, jego dusza odrodzi się w ciele dziecka.

Od rolniczej rodziny do duchowego przywódcy

Dalajlama XIV przyszedł na świat w 1935 roku pod imieniem Lhamo Dhondup w rodzinie rolniczej z prowincji Qinghai. Jako dwuletnie dziecko został uznany za reinkarnację swojego poprzednika.

Rozpoznanie to opierało się na wizjach i znakach, które objawiły się starszymi mnichami odpowiedzialnymi za jego identyfikację. Kończący w niedzielę 90 lat Dalajlama XIV jest duchowym przywódcą szkoły gelug buddyzmu tybetańskiego.

Koniec politycznej władzy

Do 2011 roku pełnił też rolę politycznego lidera Tybetańczyków na uchodźstwie. Od XVII wieku dalajlama pełnił w Tybecie rolę nie tylko religijnego, ale także politycznego przywódcy kraju.

Aż do chińskiej napaści na Tybet w 1950 roku dalajlama był teokratycznym władcą państwa. W 2011 roku Dalajlama XIV podjął decyzję o przejściu na polityczną emeryturę i podpisał dokument formalnie przekazujący polityczną władzę nad Tybetem demokratycznie wybranemu przywódcy, kończąc tym samym 368-letnią tradycję.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału