Czy w gminie Kolbuszowa opłaty za śmieci pójdą w górę? Znamy odpowiedź

18 godzin temu
Zdjęcie: Czy w gminie Kolbuszowa opłaty za śmieci pójdą w górę? | foto Archiwum Korso


Zwiększona liczba turystów, powroty osób z zagranicy oraz zmiany w gospodarstwach domowych sprawiają, iż w okresie wakacyjnym w gminie Kolbuszowa generowane są większe ilości odpadów. Urząd miejski przypomina mieszkańcom o obowiązku składania aktualizacji deklaracji dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami, w przypadku zmiany liczby osób zamieszkujących nieruchomość.

Zgodnie z przepisami prawa, właściciele nieruchomości muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku zmiany liczby osób w gospodarstwie domowym. Zmiana ta ma na celu zapewnienie prawidłowego naliczenia opłaty, a także utrzymanie porządku w systemie zarządzania odpadami w gminie.

Kiedy należy złożyć deklarację?

Deklarację należy zaktualizować w kilku przypadkach. Powroty osób z zagranicy – jeżeli do gospodarstwa domowego wracają członkowie rodziny, którzy przebywali poza granicami kraju, konieczne jest zgłoszenie tego faktu. Powroty z internatów i akademików – dotyczy to również osób, które studiowały lub mieszkały w internatach. Urodzenie się dziecka – w przypadku narodzin dziecka również należy dokonać zmiany deklaracji. Zamieszkanie dodatkowych osób – obejmuje to także osoby, które nie są zameldowane, ale mieszkają na stałe w danym gospodarstwie domowym.

Termin składania deklaracji

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zmiana miała miejsce. Ważne jest, aby pamiętać, iż opłatę za gospodarowanie odpadami w zmienionej wysokości należy uiścić za miesiąc, w którym ta zmiana nastąpiła.

Wakacje a odpady

W okresie wakacyjnym liczba osób przebywających na terenie gminy znacząco rośnie, co wiąże się z większą ilością wytwarzanych odpadów. Urząd miejski apeluje, by wszyscy mieszkańcy, którzy doświadczyli zmian w składzie swoich rodzin, niezwłocznie dokonali aktualizacji swoich deklaracji, co pomoże w zachowaniu porządku i zapewni odpowiednie zarządzanie odpadami w gminie.

Ceny za śmieci w górę?

Za śmieci i ich wywóz muszą płacić mieszkańcy. Nie ma możliwości, aby gminy dokładały do tego interesu ze swoich pieniędzy. Zatem cała odpowiedzialność finansowa spoczywa właśnie na nas. Czy to oznacza, iż opłaty pójdą w górę?

Krzysztof Wójcicki, zastępca burmistrza Kolbuszowej uspokaja, iż w tym roku na pewno się to nie stanie. Nie wiadomo jednak, jak będzie przedstawiać się sytuacja o ile chodzi o kolejny 2026 rok. Może okazać się tak, iż stawki zostaną podniesione.

Wiceburmistrz zauważa, iż wszystkie koszty rosną. - Prąd, inne opłaty, najniższa krajowa - wymienia nasz rozmówca. Dodał on także, iż urząd przyglądnie się temu na przełomie września i października. Zastępca burmistrza wspomniał także, iż ceny za śmieci nie były podnoszone od czterech lat.

Spalarnia a wysypisko

Gmina Kolbuszowa oddaje odpady komunalne do Kozodrzy. To tam trafiają śmieci wyrzucone przez mieszkańców. Krzysztofa Wójcickiego zapytaliśmy o spalarnię śmieci i jej opłacalność, bowiem znajduje się taka w Rzeszowie. Podobny obiekt ma powstać także w Stalowej Woli, gdzie śmieci mają oddawać m.in. Tarnobrzeg, czy gmina Nowa Dęba.

Zastępca burmistrza zauważa, iż o ile chodzi o spalarnie, jest jeden problem. Nie chcą one przyjmować odpadów w okresie letnim. Powód? Spalarnia zaopatruje miasto w ogrzewanie, stąd w okresie jesienno-zimowym potrzeby są dużo wyższe. W lecie, gdzie nie działają kaloryfery, spalarnie zaopatrują miasta jedynie w kwestii ogrzania wody w blokach. Stąd w ciepłych miesiącach śmieci musiałyby być oddawanie gdzie indziej, czyli np. do Kozodrzy. Jednak bez podpisanej stałej umowy, koszty byłyby wyższe, stąd cały proces byłby mniej opłacalny.

Kody na śmieci

W gminie Kolbuszowa obowiązuje także system, gdzie mieszkańcy muszą na worki ze swoimi odpadami przyklejać specjalne kody. Czy system działa prawidłowo? - Mamy to na poziomie 70- 80 procent - mówi o licznie mieszkańców, którzy przyklejają swoje kody Krzysztof Wójcicki.

Raz w roku Urząd Miejski w Kolbuszowej przypomina mieszkańcom o tej konieczności. o ile dana osoba notorycznie nie stosuje się do obowiązującego przepisu, urząd wystosowuje pismo z informacją, iż worki bez kodów nie będą odbierane.

Aktualne stawki za śmieci

Obowiązująca w tej chwili miesięczna stawka opłaty dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, wynosi 30 zł od mieszkańca. o ile gospodarstwo posiada kompostownik, wówczas opłata wynosi 27 zł od osoby.

Idź do oryginalnego materiału