Czechy są gotowe poprzeć na czerwcowym szczycie NATO w Hadze decyzję o podniesieniu celu wydatków na obronność do 5 proc. PKB, zapowiedział prezydent Petr Pavel przy okazji spotkania z szefem Sojuszu Markiem Ruttem.
– jeżeli rozmowy w Hadze doprowadzą do konsensusu, iż konieczne jest przeznaczanie choćby 5 proc. PKB na obronność, Czechy są gotowe to poprzeć, powiedział Petr Pavel czeskim dziennikarzom po środowym (21 maja) spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem.
Byłby to krok znacznie wykraczający poza obecny próg 2 proc., który Czechy po raz pierwszy osiągnęły w zeszłym roku. Rząd premiera Petra Fiali już zobowiązał się do osiągnięcia poziomu 3 proc. do 2030 roku, ale zdaniem Pavla sojusznicy mogą być zmuszeni pójść jeszcze dalej.
– Gdy zsumujemy wszystkie potrzeby sił zbrojnych i wszystkie wymagania wynikające z cyklu planowania obronnego na lata 2025–2029 i przeliczymy je na liczby, wychodzi od 3,5 do 3,7% PKB – powiedział Pavel. – Podobnie jest w innych krajach – dodał.
Zastrzegł jednak, iż nie należy zaczynać od samej wysokości wydatków. – Zdecydowanie nie powinniśmy zaczynać debaty od pytania, ile procent PKB powinniśmy przeznaczać na obronność, ale raczej od tego, czego potrzebujemy, by czuć się bezpiecznie – podkreślił.
Zanim w 2023 roku został prezydentem Czech, Petr Pavel pełnił funkcję szefa czeskich sił zbrojnych, a następnie przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO.
Rutte: Musimy robić więcej
Podczas wczorajszego spotkania sekretarz generalny NATO pochwalił znaczące wsparcie Czech dla Ukrainy, w tym ponad 1,3 miliarda euro pomocy wojskowej.
Z zadowoleniem odniósł się do sukcesu czeskiej inicjatywy dotyczącej amunicji, dzięki której dostarczono Ukrainie ponad 3 miliony sztuk amunicji dużego kalibru – z czego 1,5 miliona tylko w 2024 roku.
Rutte podkreślił także rosnącą rolę Czech w długoterminowym wsparciu NATO dla Ukrainy, w tym udział w Dowództwie Pomocy Bezpieczeństwa i Szkolenia NATO (NSATU) w Wiesbaden oraz planowane na lipiec oddelegowanie 20 członków personelu do Logistycznych Węzłów Wsparcia NSATU.
Te wszystkie działania „naprawdę robią różnicę w obliczu trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i będą ważne choćby po ustaniu walk”, ocenił Holender.
Odnosząc się do szczytu NATO w Hadze sekretarz generalny Rutte podkreślił wagę dalszego wzmacniania odstraszania i obrony Sojuszu, zwiększania wydatków obronnych oraz wzmacniania i unowocześniania przemysłu obronnego.
– Musimy zrobić znacznie więcej i to będzie naszym priorytetem w przygotowaniach do szczytu w Hadze – powiedział. – Czeka nas wiele pracy. I wiem, iż mogę liczyć na nieustające zaangażowanie i przywództwo Czech.