Cła Trumpa uderzają bardziej w USA niż w UE

4 godzin temu

Europa musi odpowiedzieć na cła Trumpa większą liczbą umów o wolnym handlu, radzą niemiecko-francuscy ekonomiści. Jednocześnie ich obliczenia wskazują, iż cła uderzą prawdopodobnie mocniej w USA niż w UE. Ekonomiści z Niemiec i Francji wzywają UE do promowania umów o wolnym handlu z innymi obszarami gospodarczymi w kontekście sporu taryfowego z USA. UE musi „odgrywać wiodącą rolę w obronie światowego porządku handlowego” – piszą eksperci w oświadczeniu francuskiej Conseil d’analyse économique i Francusko-Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych.

Im bardziej otwarta pozostanie gospodarka światowa, pomimo ceł USA , tym niższe będą koszty ceł dla gospodarek europejskich. „UE musi wspierać europejskie przedsiębiorstwa, których dostęp do rynków amerykańskich jest ograniczony, w otwieraniu nowych rynków eksportowych i znajdowaniu nowych partnerów handlowych” – powiedziała Monika Schnitzer, współprzewodnicząca Francusko-Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych.

Obliczenia: cła Trumpa uderzą w USA mocniej niż w UE

Francusko-niemieccy ekonomiści uważają za bardzo prawdopodobne, iż podstawowa stawka celna USA w wysokości 10 procent będzie stała. Jednakże analiza wskazuje, iż konsekwencje gospodarcze dla USA będą poważniejsze niż dla UE. Według obliczeń ekonomistów, szacowany spadek realnej produkcji w USA wynosi od 1,0 do 1,63 procent. Natomiast wpływ podwyżki taryf na państwa członkowskie UE będzie prawdopodobnie znacznie niższy i wyniesie około 0,15 proc. produktu krajowego brutto.

W drugim scenariuszu analizowanym przy zapowiedzi wyższych taryf celnych ogłoszonej przez Trumpa w „Dniu Wyzwolenia” w kwietniu, spadek realnej produkcji byłby bardziej wyraźny: wyniósłby wówczas w UE od 0,22 do 0,33 procent.

UE powinna wykorzystać 90-dniowe zawieszenie części amerykańskich taryf celnych do podpisania umowy handlowej z państwami Mercosuru Ameryki Łacińskiej i przyspieszenia zawierania umów handlowych z innymi krajami – piszą ekonomiści.

„Jednocześnie musi przygotować zdecydowane środki zaradcze na wypadek, gdyby administracja USA przywróciła grożące i w tej chwili zawieszone cła wzajemne” – podkreślił Schnitzer , przewodniczący Rady Ekspertów Ekonomicznych („Wirtschaftsweise”). Ekonomiści powołują się na ograniczenia dostępu do rynku UE, środki regulacyjne dotyczące usług cyfrowych i cła wyrównawcze na produkty amerykańskie.

Ekonomista Gabriel Felbermayr niedawno również wezwał do zawierania większej liczby umów o wolnym handlu w ramach UE. Jak niedawno powiedział były szef Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, nie tylko umowa Mercosur jest już praktycznie gotowa do podpisania, ale realizowane są również zaawansowane negocjacje z Indiami i Australią.

Idź do oryginalnego materiału