Cisza wyborcza rozpoczęta. Co oznacza i czego nie wolno aż do zakończenia głosowania?

5 godzin temu

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, cisza wyborcza to okres bezpośrednio poprzedzający i towarzyszący dniu głosowania, w którym zakazana jest jakakolwiek działalność mająca na celu nakłonienie wyborców do poparcia konkretnego kandydata lub komitetu. W praktyce oznacza to m.in. zakaz organizowania wieców, rozdawania ulotek, publikowania materiałów promocyjnych, wygłaszania przemówień i eksponowania znaków kojarzonych z kandydatami – także w obrębie lokali wyborczych.

Zakaz obejmuje również publikację sondaży wyborczych, w tym wyników badania preferencji politycznych i przewidywań dotyczących wyników wyborów. Dozwolone jest natomiast informowanie o frekwencji wyborczej – Państwowa Komisja Wyborcza planuje opublikować takie dane dwukrotnie: o godz. 12:00 i 17:00 w dniu wyborów.

Przepisów ciszy wyborczej należy przestrzegać także w internecie. W okresie jej obowiązywania nie wolno publikować nowych treści agitacyjnych ani aktualizować już istniejących. Dopuszczalne jest jednak pozostawienie wcześniej opublikowanych materiałów – o ile nie zostaną one w tym czasie zmodyfikowane.

Nie trzeba również usuwać rozwieszonych wcześniej plakatów czy banerów wyborczych, ale zakazane jest poruszanie się po mieście samochodami oklejonymi materiałami promującymi kandydatów.

Złamanie zakazu prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie i może skutkować grzywną. Znacznie surowsze kary grożą za publikację sondaży – w tym przypadku mówimy już o przestępstwie. Osobie, która w trakcie ciszy wyborczej ujawni wyniki badań preferencji wyborczych, grozi grzywna w wysokości od 500 tysięcy do choćby 1 miliona złotych.

Zasadniczo cisza wyborcza kończy się o godz. 21:00 w niedzielę, kiedy zamykane są lokale wyborcze. Może jednak zostać wydłużona, jeżeli z powodu nadzwyczajnych okoliczności – takich jak np. awaria budynku, w którym mieści się lokal wyborczy – głosowanie zostanie przerwane i wznowione w innym terminie. Wówczas cisza trwa do zakończenia procedury głosowania w danym obwodzie.

Władze i instytucje odpowiedzialne za przebieg wyborów apelują do obywateli o przestrzeganie zasad ciszy wyborczej. To istotny element demokratycznego procesu, który ma zapewnić wyborcom spokojny czas na podjęcie decyzji bez wpływu kampanijnych emocji i presji.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 18 maja, w godzinach od 7:00 do 21:00. Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych na podstawie dokumentu tożsamości

Idź do oryginalnego materiału