Buspas dla elektryków jeszcze tylko przez chwilę? Przypominamy, do kiedy obowiązuje ten przywilej

3 godzin temu

Zgodnie z art. 148a ustawy Prawo o ruchu drogowym, samochody elektryczne oraz pojazdy napędzane wodorem mogą korzystać z pasów ruchu przeznaczonych dla autobusów do 1 stycznia 2026 roku. To udogodnienie miało promować elektromobilność i zachęcać kierowców do przesiadki na auta zeroemisyjne. Jednak rosnąca liczba pojazdów elektrycznych – zwłaszcza w dużych aglomeracjach – powoduje, iż buspasy przestają pełnić swoją pierwotną funkcję.

Co dalej? Nowelizacji na razie brak

Mimo zbliżającego się terminu, nie pojawiły się jeszcze żadne oficjalne zapowiedzi jego przedłużenia. W efekcie kierowcy „elektryków” powinni śledzić sytuację, by uniknąć mandatu po nowym roku. Wraz z upływem czasu możliwe jest, iż kolejne miasta będą rewidować lokalne przepisy lub ograniczać dostęp do buspasów, by zapewnić płynność komunikacji zbiorowej.

Nie tylko buspas – inne przywileje dla samochodów elektrycznych

Korzystanie z buspasów to tylko jeden z kilku benefitów, jakie oferuje dziś Polska właścicielom aut elektrycznych:

  • Darmowe parkowanie w miejskich strefach płatnego postoju – wystarczy zielona tablica rejestracyjna.
  • Brak akcyzy przy imporcie samochodu elektrycznego – może oznaczać oszczędności rzędu choćby kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Dopłaty z programu NaszEauto – od lutego 2025 r. można otrzymać do 40 tys. zł na zakup nowego elektryka (do wartości 225 tys. zł netto).

Choć kalendarz działa na niekorzyść obecnych regulacji dotyczących buspasów, to elektromobilność przez cały czas cieszy się dużym wsparciem rządu i samorządów. Warto jednak zawczasu zaplanować ewentualne zmiany w nawykach komunikacyjnych.

#Elektromobilność #SamochodyElektryczne #AutoNaPrąd #ZielonyTransport #Buspas #NaszEauto

Idź do oryginalnego materiału