Branża grzewcza krytykuje nowe kryteria wsparcia dla pomp ciepła w programie Czyste Powietrze

6 godzin temu

Trzy największe organizacje branżowe – PORT PC, SPIUG i APPLiA Polska – ostrzegają, iż planowane zmiany w programie „Czyste Powietrze” mogą poważnie zaszkodzić rynkowi pomp ciepła w Polsce. Wskazują, iż nowe kryteria wsparcia uderzą zarówno w producentów i inwestorów, jak i w konsumentów, ograniczając dostęp do nowoczesnych technologii.

Ministerstwo planuje kontrowersyjne zmiany


Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje wprowadzenie ograniczeń w programie „Czyste Powietrze”. Jedną ze zmian jest uzależnienie wsparcia finansowego m.in. od miejsca produkcji urządzeń i komponentów pomp ciepła. Branża wskazuje na brak podstaw prawnych dla takiego rozwiązania. Jednocześnie organizacje dodają, iż wiele kluczowych elementów pomp ciepła, takich jak sprężarki, produkowanych jest poza Europą.


– Obecne propozycje zmian uderzają w fundamenty rynku pomp ciepła w Polsce – mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.

Inwestorzy mogą odwrócić się od pomp ciepła


Branża grzewcza zwraca uwagę na chaos regulacyjny i częste zmiany zasad programu w ostatnich miesiącach, które destabilizują rynek i zwiększają niepewność inwestorów. Zdaniem organizacji dodatkowe ograniczenia mogą pogłębić załamanie rynku i zniechęcić konsumentów do inwestowania w efektywne rozwiązania grzewcze.


– Te rozwiązania są oderwane od realiów rynkowych i wprowadzają nieuzasadnione preferencje, które mogą zaszkodzić zarówno wielu firmom inwestującym w Polsce, jak i polskim producentom, którzy chcą działać na rynkach europejskich – mówi Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska.


Propozycje MKiŚ stoją w sprzeczności z trwającymi pracami Komisji Europejskiej nad jednolitymi zasadami wsparcia dla pomp ciepła w ramach Clean Industrial Deal. Propozycja MKiŚ powstaje niezależnie od unijnych wymogów. W efekcie polskie prawo może być niezgodne z przyszłymi regulacjami UE. Branża podkreśla, iż wprowadzenie nowych kryteriów może zostać uznane za protekcjonizm i narazić Polskę na ryzyko ograniczenia dostępu do unijnego rynku.


– Wymogi planowane przez MKiŚ są sprzeczne z kierunkiem działań całej Unii Europejskiej i mogą nas wykluczyć z jednolitego rynku – dodaje Janusz Starościk, prezes SPIUG.

Wątpliwe kryteria wsparcia i brak przejrzystości


Organizacje branżowe podnoszą również inne zarzuty. Chodzi o brak uzasadnienia dla usunięcia z listy dofinansowań pomp ciepła klasy A+, przy jednoczesnym pozostawieniu na niej urządzeń o niskiej klasie energetycznej D oraz kotłów na biomasę. Krytykują wprowadzenie wymogu stosowania czynnika chłodniczego o GWP poniżej 150. To de facto wyklucza wiele nowoczesnych urządzeń typu split.


Wątpliwości branży budzi też brak realnych okresów przejściowych dla rygorystycznych wymagań akustycznych. Brakuje też transparentnych i dostosowanych do polskiego klimatu wymagań dotyczących efektywności sezonowej.


Efekt? Takie kryteria mogą prowadzić do ograniczenia oferty rynkowej, wzrostu kosztów dla konsumentów i dodatkowych barier administracyjnych. To nie przyczyni się do rzeczywistej poprawy efektywności energetycznej budynków.

Branża apeluje o współpracę


Dlatego PORT PC, SPIUG i APPLiA Polska apelują o wstrzymanie prac MKiŚ do czasu zakończenia legislacji na poziomie UE. Chcą zachowania kryteriów środowiskowych (np. obowiązku wpisu do rejestru BDO) oraz wprowadzenia klarownych i wykonalnych kryteriów jakościowych. Postulują też ustanowienie rozsądnych okresów przejściowych.


Organizacje przypominają, iż w ostatnich kilkunastu miesiącach zmiany zasad programu „Czyste Powietrze” wprowadzały zamieszanie i destabilizowały rynek. W kwietniu 2024 r. decyzją NFOŚiGW bez konsultacji usunięto z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) ponad 80 proc. producentów pomp ciepła. Branża dodaje, iż wiele decyzji podejmowano bez dialogu z głównymi interesariuszami, co dodatkowo pogłębiało chaos.


Organizacje deklarują gotowość do współpracy z rządem i ekspertami. Chcą wypracowania przejrzystych, proporcjonalnych i efektywnych zasad wsparcia, tak aby realizować cele klimatyczne i jednocześnie chronić interesy konsumentów i przedsiębiorców. Efektywność energetyczna i rzeczywisty wpływ technologii na redukcję emisji powinny być kluczowymi kryteriami w programie „Czyste Powietrze”.




Przeczytaj także:



  • Systemy HVAC wspierają zieloną transformację. Efektywność energetyczna nabiera tempa

  • Pompy ciepła zaniżone, biomasa przeceniona. Branża apeluje o korektę projektu rozporządzenia

  • Spółdzielnie energetyczne: nowy model zmienia zasady gry w lokalnej energetyce

  • Zrównoważona moda. Konsumenci rezygnują z fast fashion, ale branża też musi się zmienić

Idź do oryginalnego materiału