Belgia niemal podwoi moce PV do 2030 roku

enerad.pl 1 dzień temu

Prawie trzykrotny wzrost mocy PV w dekadę

Belgijski operator sieci przesyłowej Elia prognozuje, iż moc zainstalowana fotowoltaiki w Belgii wzrośnie z około 12,6 GW na koniec 2025 roku do 22,5 GW do końca 2030 roku. Ostateczny cel na 2035 rok to 33,6 GW. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost w ciągu dziesięciu lat.

Na koniec 2024 roku Belgia dysponowała około 12 GW mocy PV, co odpowiadało 13% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Fotowoltaika zyska, offshore może wyhamować

Według Elia, rozwój fotowoltaiki będzie kontynuowany dzięki malejącym kosztom instalacji. Natomiast rozwój morskiej energetyki wiatrowej może napotkać „strukturalne wyzwania”, które ograniczą jej dalszy wzrost.

Zgodnie z przewidywaniami, moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w Belgii wzrośnie z około 3,4 GW w tej chwili do 7,6 GW do końca 2035 roku.

Zmieniający się system elektroenergetyczny

Elia podkreśla, iż cyfryzacja i elektryfikacja wywołują transformację belgijskiego systemu elektroenergetycznego. W dokumencie wskazano, iż od 2028 roku Belgia będzie potrzebować dodatkowej mocy, aby utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii. W tym celu szeroko wykorzystany zostanie mechanizm wynagradzania za dostępność mocy (CRM).

CRM może także pomóc w zwiększeniu pojemności magazynów energii, jednocześnie utrzymując „istotne” moce cieplne. Raport zwraca uwagę, iż potrzebne są również „komplementarne działania strukturalne”, by zapewnić długoterminową niezawodność systemu.

Kluczowa elastyczność i ograniczenia OZE

Elia uznaje elastyczność za najważniejszy element transformacji energetycznej w Belgii. Dotyczy to zarówno reakcji po stronie konsumentów, jak i systemów magazynowania oraz sterowalnych źródeł odnawialnych. Elastyczne zasoby mają umożliwić zarządzanie zmiennością produkcji OZE, utrzymanie stabilności sieci i efektywne wykorzystanie nadwyżek energii.

W raporcie wymieniono też ograniczenia produkcji z energii słonecznej i wiatrowej jako jedno z głównych narzędzi zwiększania elastyczności systemu.

Trzy regiony – trzy podejścia do OZE

Warto zaznaczyć, iż Belgia składa się z trzech głównych regionów – Flandrii, Walonii i Brukseli – z których każdy ma własne regulacje dotyczące fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii. W efekcie rozwój PV może przebiegać z różną dynamiką w zależności od regionu.

Zobacz również:
  • EV i domy napędzają elastyczność – dane z Wielkiej Brytanii
  • Francja i Belgia ostrożne ws. zakazu LNG z Rosji – żądają gwarancji
  • Belgia buduje energetyczną wyspę na Morzu Północnym

Źródło: Elia

Idź do oryginalnego materiału