Przestrzeń miejska to bardzo dobre miejsce do uprawy żywności. Co dają prócz płodów rolnych uprawy w mieście? Czy stanowią one istotną wartość ekonomiczną? Czy dzięki nim nasze relacje społeczne są lepsze, głębsze, mocniejsze? Czy nasze zdrowie na tym zyskuje?

Intuicyjnie większość z nas powie, iż ogród daje nam dużo więcej bo prócz owoców mamy również lepszy nastrój, przestrzeń do kreacji i sprawczości, nierzadko również grono znajomych. Sprawdzamy jak mają się do tego fakty i opinie osób w praktyce zaangażowanych w uprawy miejskie lub też z tego korzystające (np. osoby kupujące od miejskich rolników i rolniczek).
Ruszamy z badaniem wpływu rolnictwa miejskiego. W formie wywiadów indywidualnych będziemy zbierali dane empiryczne dotyczące społecznych i ekonomicznych wskaźników jakie ma miejskie rolnictwo na mieszkańców, gospodarstwa domowe i społeczności. Naszym celem jest również sformułowanie zaleceń dotyczących polityki promującej korzyści oraz ograniczającej rozwój różnych rodzajów rolnictwa miejskiego w Europie.
Udział w badaniu jest dobrowolny, a wszystkie przekazane nam informacje będą traktowane jako poufne.
Opublikujemy wyniki badań raportach z projektu, czasopismach naukowych i zostaną one przedstawione na międzynarodowych konferencjach, a także w krótkich raportach i zaleceniach. Ponadto informacje o projekcie i regularne aktualizacje można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.foodcityboost.eu. W żadnym z raportów ani publikacji nie ujawnimy Państwa nazwisk ani nazw gospodarstw czy firm, które Państwo posiadają, zarządzają lub w których pracują.
Zgłoszenia do udziału w badaniu należy przesłąć wypełniając poniższą ankietę:
https://forms.gle/kREHoytzh2RPWLpw6
Wywiady prowadzone są w okresie 1 lipca -30 września 2025. Zachęcamy do zapisania się na wywiad w wybranym terminie. Badanie jest częścią projektu FoodCityBoost finansowanego przez program Unii Europejskiej na rzecz badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.
Więcej o projekcie oraz postępach w badaniach: https://foodcityboost.eu/
Zdjęcie jednej z działek na ROD Azalia we Wrocławiu