Alstom otwiera megafabrykę ogniw wodorowych Helion o powierzchni 1500 m²

enerad.pl 1 tydzień temu

Nowy ośrodek przemysłowy na południu Francji

13 czerwca 2025 r. Alstom zainaugurował nowy zakład przemysłowy Delta, zlokalizowany w Aix-en-Provence. W wydarzeniu udział wzięli Frédéric Wiscart, prezes Alstom France, przedstawiciele klientów, władz lokalnych oraz partnerzy gospodarczy regionu.

Nowa lokalizacja stanowi strategiczny krok w umocnieniu obecności grupy w regionie. Obiekt o powierzchni ponad 7300 m² skupia najważniejsze obszary działalności firmy oraz spółkę zależną – Helion Hydrogen Power.

Zakres działalności nowego centrum

Delta obejmuje kilka głównych segmentów technologicznych. Znajdują się tam:

  • systemy sterowania cyfrowego dla metra i tramwajów z uwzględnieniem wymagań bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa,
  • systemy ładowania elektrycznego dla tramwajów i autobusów, z możliwością przyszłego wykorzystania przy autostradach elektrycznych,
  • megafabryka Helion Hydrogen Power do produkcji ogniw paliwowych wysokiej mocy.

Nowa inwestycja odpowiada na potrzeby mobilności przyszłości i ma wspierać europejskie przepisy wycofujące silniki spalinowe.

Produkcja ogniw paliwowych w pełni „Made in France”

Megafabryka Helion zajmuje powierzchnię 1500 m² i pozwala na kompleksową produkcję ogniw paliwowych, od projektu po wytworzenie. Produkty te przeznaczone są do zastosowań w transporcie ciężkim i jako alternatywa dla generatorów diesla.

W fabryce powstaje m.in. ogniwo paliwowe do pierwszej na świecie pogłębiarki wodorowej (projekt Occitanie/Piriou) oraz szósta generacja ogniw Helion do pociągów Alstom. Zakład produkuje również stos – najważniejszy komponent technologii ogniw paliwowych.

Lokalna kooperacja i wsparcie innowacji

W zakładzie Delta zatrudnienie znalazło około 300 osób. Obiekt jest wyposażony w warsztat przemysłowy, laboratorium badawczo-rozwojowe oraz przestrzeń biurową z certyfikacją BREEAM „Very Good”.

Alstom współpracuje z lokalnymi uczelniami, takimi jak Centrale Marseille i ENSAM Aix-en-Provence, a także z organizacjami wspierającymi młodych ludzi w integracji zawodowej, m.in. „Elles Bougent” i „Nos quartiers ont des talents”.

Projekt zrealizowano z udziałem Cogedim (deweloper), Marc Farcy Agency (architektura), JLL Tetris (aranżacja wnętrz) oraz Groupama Immobilier jako inwestora.

Silne wsparcie regionalne

W komunikacie podkreślono, iż realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania zespołów Helion i Alstom oraz wsparcia lokalnych instytucji: Regionu Sud – Provence-Alpes-Côte d’Azur, Metropolii Aix-Marseille-Provence i miasta Aix-en-Provence.

„Ta nowa instalacja znacząco wzmacnia nasze możliwości w zakresie testów, inżynierii i produkcji. Umożliwi nam lepszą obsługę klientów oraz zwiększy nasz wkład w dekarbonizację przemysłu i regionów” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Alstom liczy, iż z nowego ośrodka w Aix-en-Provence wyniknie wiele udanych projektów i partnerstw wspierających zrównoważony rozwój mobilności.

Zobacz również:
  • Zielony wodór od Fortum: P2X Solutions rusza z dystrybucją już za rok
  • GREEN14 wyprzedza konkurencję: krzem z wodoru i kwarcu już w fazie testów
  • ORLEN wdraża technologię Multifuel – energia z wodoru i gazu w jednym systemie

Źródło: Helion, Alstom (komunikat prasowy)

Idź do oryginalnego materiału