82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości - Warszawa, Chełm, Domostawa, 11-12.07 2025

solidarni2010.pl 1 dzień temu
Historia
82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości – Warszawa, Chełm, Domostawa, 11–12.07 2025
data:10 lipca 2025 Redaktor: Redakcja

82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości rocznicowe z udziałem kierownictwa IPN – Warszawa, Chełm, Domostawa, 11–12 lipca 2025
W piątek, 11 lipca obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy na uroczystości rocznicowe z udziałem kierownictwa IPN.


Program uroczystości
Warszawa, 11 lipca 2025
W uroczystościach weźmie udział zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Instytut Pamięci Narodowej jest współorganizatorem uroczystości. Główny organizator: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

10.00 – Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
12.00 – wspólna modlitwa, apel pamięci połączony ze składaniem wiązanek pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942–1947 (Skwer Wołyński)
ok. 13.30 – ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (Skwer Wołyński)
Chełm, 11 lipca 2025
W 82. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu w Chełmie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej z udziałem prezydenta elekta, prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

Uroczystość jest objęta patronatem honorowym prezydenta elekta, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego.

19.00 – Msza św. w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Lubelska 2)

ok. 19.45 – po Mszy św. spod kościoła wyruszy Marsz Pamięci Ofiar Wołynia do Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie – w organizacji (ul. Hrubieszowska 102).

20.30 – główne uroczystości patriotyczne z udziałem prezydenta elekta, prezesa IPN dr Karola Nawrockiego.

Uroczystościom w Chełmie będą towarzyszyć wernisaże wystaw IPN:

„Wołyń 1943. Ofiary, relacje, miejsca pamięci". Miejsce prezentacji: 11 lipca – ul. Hrubieszowska 102; od 12 lipca – Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej
„Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego". Miejsce prezentacji: 11 lipca br. przy ul. Hrubieszowskiej 102. Panele wystawy: do pobrania
W Chełmie uroczystości upamiętniające Zbrodnię Wołyńską realizowane są w dniach 11–13 lipca 2025 r. (program w załączeniu).

Domostawa, 12 lipca 2025
W uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej pod pomnikiem „Rzeź Wołyńska” w Domostawie weźmie udział zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.

Rok temu miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Monument upamiętnia ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Uroczystość jest objęta patronatem honorowym prezydenta elekta, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego.

15.00 – Msza św. polowa pod przewodnictwem ks. bp. Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego seniora diecezji sandomierskiej

Po Mszy św. – poświęcenie Dzwonu Pamięci, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie wieńców i kwiatów oraz część artystyczna

----------------------------------

W tym roku 11 lipca w rocznicę tzw. krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r.) obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, iż „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

W ustawie przypomniano, iż „w latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa”.

„Zamordowali ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, zniszczyli ich mienie i doprowadzili do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Apogeum tej zbrodni przypada na lipiec 1943 r., a symboliczną datą hekatomby Polaków z rąk ukraińskich nacjonalistów jest dzień 11 lipca 1943 r., kiedy Polacy byli mordowani w około stu miejscowościach” – głosi ustawa.

Dotychczas, na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 roku w tym dniu obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.

W świetle prawodawstwa międzynarodowego, mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło choćby ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.
Idź do oryginalnego materiału