Inwestycja w efektywność energetyczną edukacji
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał 179 umów na łączną kwotę 1,22 mld zł w ramach nowego programu „Termomodernizacja instytucji edukacyjnych”. Program zainicjowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Dzięki tym środkom ponad 200 placówek oświatowych w Polsce przejdzie gruntowne modernizacje. Dofinansowanie obejmie remonty szkół, przedszkoli oraz szkolnych hal sportowych.
Redukcja zużycia energii i emisji zanieczyszczeń
Program nastawiony jest na wysoką efektywność energetyczną. Projekty muszą wynikać z audytów energetycznych, a zapotrzebowanie na energię pierwotną musi zostać zredukowane co najmniej o 30%.
Działania objęte wsparciem to m.in.:
- kompleksowa termomodernizacja budynków,
- wymiana źródeł ciepła,
- poprawa efektywności energetycznej (wymiana okien, drzwi, grzejników),
- instalacja odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.
Oszczędności dla samorządów i lepsze warunki dla uczniów
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła znaczenie programu podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Witkowie (Wielkopolska). Wskazała, iż dobrze zrealizowana modernizacja może ograniczyć koszty energii o ponad 30%. To oznacza realne oszczędności dla samorządów.
„To jest lepsza ekonomika szkół. Tego typu inwestycje, poprawnie zrealizowane, potrafią dać oszczędność ponad 30 proc. w ograniczeniu kosztów energii. To pieniądze, które dla takich gmin, jak Wiktowo zawsze są potrzebne” – zaznaczyła ministra.
Ponadto, jak dodała:
„To też poprawa jakości życia otoczenia, bo w momencie, kiedy przepinamy się na bardziej ekologiczne ogrzewanie, to jednocześnie zmniejszamy zanieczyszczenia, które placówki oświatowe generują do powietrza, którym oddychamy”.
Przykłady z regionów: Wielkopolska na czele
W samym województwie wielkopolskim zawarto 24 umowy. W gminie Witkowo fundusze trafią do dwóch szkół i jednego przedszkola. W skali kraju wysokość pojedynczych dotacji wynosi od kilku do choćby kilkudziesięciu milionów złotych.
Program obejmuje także zespoły szkół, co pozwala objąć wsparciem większą liczbę obiektów edukacyjnych w ramach jednej umowy.
Zobacz również:- Termomodernizacja zamiast elektryków? MKiŚ rozważa przesunięcie środków z KPO
- FEnIKS sfinansuje termomodernizację budynków publicznych zniszczonych przez powódź
- 100 mln dla szkół. 11 gmin otrzymuje środki na termomodernizacje